1 Temmuz’da hizmete girdi. Emeklilik fonları artık BEFAS’ta

İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank), Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nu (BEFAS) 1 Temmuz itibarıyla hizmete aldı. BES planına sahip olan katılımcılar sözleşmelerinin bulunduğu emeklilik şirketini değiştirmeden, mevcut şirketi aracılığıyla BEFAS Platformu’nda işlem gören fon çeşitleri arasından seçim yapma imkânına sahip olacak.

İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank), Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nu (BEFAS) 1 Temmuz itibarıyla hizmete aldı.

Takasbank’tan yapılan açıklamada, BEFAS’ın; emeklilik yatırım fonu paylarının, fon kurucusu emeklilik şirketi tarafından diğer emeklilik şirketleri katılımcılarına satılmasına, geri alınmasına imkân sağlayan ve Takasbank tarafından işletilen elektronik bir platform olduğu belirtildi. Açıklamada, BEFAS Platformu’nun, 1 Temmuz 2021 perşembe günü itibarı ile uygulamaya alınarak halkın hizmetine sunulduğu vurgulandı. Takasbank’tan yapılan açıklamada şu örüşlere yer verildi:

Katılımcılar Emeklilik Şirketini Değiştirmeyecek

Takasbank nezdinde kurulun BEFAS Platformu’nda, ülkemizde faaliyet gösteren emeklilik şirketleri işlem yapabileceklerdir. BEFAS Platformu’nun hayata geçmesi ile:

  • BES planına sahip olan katılımcılar sözleşmelerinin bulunduğu emeklilik şirketini değiştirmeden, mevcut şirketi aracılığıyla BEFAS Platformu’nda işlem gören fon çeşitleri arasından seçim yapma imkânına sahip olacaktır. Katılımcılar katkı paylarını BEFAS Platformu’nda işlem gören fonlara yönlendirilmesi talebini, BES sözleşmelerinin bulunduğu emeklilik şirketinin internet veya mobil uygulamaları üzerinden kolaylıkla iletebilecektir.
  • BEFAS sayesinde emeklilik şirketlerinin arasındaki rekabetin artması ile emeklilik fonlarının getiri performansının öneminin daha da artması beklenmektedir.

Emeklilik Yatırım Fonlarının Karşılaştırmalı Analizi

Hâlihazırda Takasbank tarafından işletilmekte olan TEFAS Platformu’nda menkul kıymet yatırım fonları işlem görmekte olup, BEFAS Platformu ile bu imkân emeklilik yatırım fonları için de sağlanmaktadır.

TEFAS Fon Bilgilendirme Platformu’nda (www.tefas.gov.tr), menkul kıymet yatırım fonlarının yanı sıra emeklilik yatırım fonlarına ilişkin veriler de yayınlanmakta olup, bu sayede emeklilik yatırım fonlarının karşılaştırmalı olarak detaylı analizlerine ulaşılabilmektedir.

BEFAS İle İlgili TSB’den Açıklama Geldi

BEFAS’ın uygulamaya girmesi ile birlikte Türkiye Sigorta Birliği’nden de açıklama geldi. TSB, açıklamasında, BEFAS ile birlikte, emeklilik yatırım fonlarının ortak bir platformdan sunulması kapsamında katılımcıların sadece BES sözleşmelerinin bulunduğu şirketin değil, diğer tüm emeklilik şirketlerinin sunduğu fon seçeneklerinden de yararlanabileceğine dikkat çekilerek, şu görüşlere yer verildi:

“Katılımcılarımız BEFAS’ta sunulan fonlarını doğrudan emeklilik şirketlerinin mobil ve web tabanlı uygulamaları üzerinden alıp satabilecek ve fon dağılımlarını gerçekleştirirken emeklilik şirketlerinden gerekli tüm desteği alabilecektir. Böylelikle, katılımcıların sektörümüzdeki tüm şirketlerin diledikleri fonu üzerinden işlem yapma şansları olacak, piyasadaki gelişmelere paralel bir şekilde birikimlerini istedikleri fonda yatırıma yönlendirebilecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin