2021’de trafik sigortasında prim artışı netleşti

2021’de sigorta şirketlerinin trafik sigortasında uygulayacakları fiyat artış oranı açıklandı. Buna göre şirketler, 2021 Ocak ayından itibaren primlerini yüzde 1 artıracaklar.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 2021 yılında uygulanacak trafik sigortası primlerine ilişkin genelge yayımlayarak, gelecek yıl trafik sigortasındaki prim artış oranının belirledi. 2021 Ocak ayından itibaren primler her ay yüzde 1 oranında artırılacak.

Bu yılın mayıs ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı yine bir genelge yayımlayarak, sigorta şirketlerinin her ay yasal olarak sigorta fiyatına yapıkları zam oranını yarı yarıya düşürmüştü. 2020’nin mayıs ayı öncesi trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması kapsamında sigorta şirketlerine, her ay sigorta primlerini yüzde 1.5 oranında arttırma hakkı tanınmıştı. Bu da yıllık yüzde 18’lik artış anlamına geliyordu.

2020’de Fiyat Artışı Yüzde 0,75 Oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı mayıs ayındaki genelgesiyle aylık fiyat artışını yüzde 0.75’e düşürmüştü. Haziran ayından sene sonuna kadar sigortacılar, trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 0.75 oranında arttırabilmişlerdi. Aynı genelgede 2021 yılında ise bu oranın yüzde 1’e çıkacağı ve gelecek senenin başından itibaren sigortacıların, trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 1 oranında arttırabileceklerine de yer verilmişti.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 1 Aralık 2020’de yayımladığı yeni genelge ile yüzde 1’lik prim artışında değişikliğe gitmedi. Buna göre, 2021 yılının başından itibaren sigorta şirketleri trafik sigortası primlerini her ay yüzde 1 oranında artıracaklar ki, bu da 2021 yılı için toplamda yüzde 12’lik prim artışı anlamına geliyor.