ABD’li sigortacılar panikte

ABD’de George Floyd’un ölümünün ardından gelen ayaklanmalar sigortacıları endişeye sürükledi. Henüz hasarın maliyeti belli olmamakla birlikte ayaklanmalar sigortacılara milyarlarca dolarlık kayba neden olabilecek.

Dünya sigorta basını Amerika Minneapolis’te George Floyd’un ölümünün ardından gelen ayaklanmaların sigorta sektörü üzerine etkilerini konuşuyor. Yapılan yorumlara göre, ayaklanmalar sigortacılara pahalıya malolacak.

Insurance Journal’dan Jim Sams’ın haberine göre, George Floyd’un ölümü sonrası ülke genelinde patlak veren isyanlar, 1992 Los Angeles ayaklanmalarına ABD tarihindeki sigortacılar için en maliyetli sivil bozukluk haline gelebilir. Habere göre, Sigorta Bilgi Enstitüsü’ne göre, Nisan ve Mayıs 1992’de Rodney King’in polis tarafından vurulması sonrasında Los Angeles’taki sivil rahatsızlık 775 milyon dolara veya bugünkü dolar olarak 1.42 milyar dolara neden olduğu belirtiliyor.

İlk Etapta 25 Milyon Dolardan Fazla Hasar

Sigorta Bilgi Enstitüsü, sözcüsü Mark Friedlander’ın, “Bunun, ABD’de önemli bir kayıp olayı olmasını bekliyoruz. Ancak, devam eden bir olay olduğu için, gerçekleşecek olan mal kaybı hacminin belirlenmesi erken” dendiği haberde, şu görüşlere yer verildi:

Gayrimenkul Talepleri Servisi (PCS) isyanları bir felaket olayı ilan etti, bu da 25 milyon dolardan fazla hasar öngördüğü anlamına geliyor. Floyd’un ölümünden kaynaklanan ayaklanmalar, PCS ilk sivil bozukluk olabileceğini söyledi. Mevcut isyandan kaynaklanan potansiyel ayaklanmaları daha ​​iyi anlamak için Şili’de geçen yıl Santiago’da metro ücretlerindeki artış nedeniyle protestolardan büyüyen kayıpların neden olduğu kayıplara bakmak mantıklı. Orada isyan, 2 milyar dolarlık sigortalı kayıplara neden oldu. Bunların yaklaşık üçte biri, bir avuç büyük perakendecinin mülkiyet iddialarından geldi.

Küçük İşletmelerin Yüzde 40’ı Sigortalı

Sigorta Bilgi Enstitüsü, ABD’deki ayaklanmalar, sivil kargaşa, vandalizm, yağma nedeniyle neredeyse tüm işletme sahipleri tehlikelerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Yağmacılar tarafından çalınan ürünler de sigorta kapsamında olacak. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaklaşık yüzde 40’ı iş kesintisi kapsamı ile korunuyor.

Reinsurance News’te yer alan habere göre de zararın maliyetine ilişkin henüz bir tahmin mevcut olmasa da, milyarlarca dolarlık kayba neden olabilecek. Habere göre, sigorta endüstrisi için anlamlı bir insan yapımı kayıp haline gelme potansiyeli olduğu da belirtiliyor.

Los Angeles Times’ta yer alan habere göre de işletme sahiplerinin yağmanın sigorta kapsamında olup olmadığı konusunda tereddütleri olduğuna dikkat çekiliyor. Haberde, kimi işletme sahiplerinin, “Biz sigortalıyız, ama neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz, kayıplar karşılanır mı bilmiyoruz” dediğine yer verildi.