Akdeniz’de araştırma yapan Oruç Reis sigortalandı

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma faaliyetini yürüten Oruç Reis araştırma gemisi, Güneş Sigorta tarafından sigortalandı. Güneş Sigorta İcra Kurulu Başkanı ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, Oruç Reis’in sigortalandığını duyurdu.

Oruç Reis Gemisi, Güneş Sigorta tarafından, sigortalanarak, gövde ve makinesinde meydana gelecek zararlara ve harp ve grev durumunda oluşacak risklere karşı teminat altına alındı.

Güneş Sigorta İcra Kurulu Başkanı ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, Oruç Reis Gemisinin sigortalandığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Harp Teminatı Verildi

Atilla Benli, şu açıklamaları yaptı: “Ekonomide ve enerjide milli bağımsızlığımız için Akdeniz’de sismik araştırma yapan Oruç Reis Gemisi’ne güvence sunmanın gururunu yaşıyoruz. Oruç Reis’in gövde ve makinesinde meydana gelecek zararlara ve mevcut durumda en çok ihtiyaç duyulacak harp ve grev durumunda oluşacak risklere karşı teminat sağlıyoruz. Yolun açık olsun.”

Uzunluğu 87, Genişliği 23 Metre

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün sahibi olduğu araştırma gemisi Oruç Reis’in, yapımına 2012’de İstanbul’da başlandı ve 2015’te suya indirildi. Gemiye Osmanlı denizcisi Oruç Reis’in adı verildi. Oruç Reis Gemisi, 2017’de petrol ve hidrokarbon arama görevini başladı. Geminin uzunluğu 87 metre, tam genişliği ise 23 metre.