Alişan, sigortadan kaç lira alacak?

Son durum şöyle. Aracın perte çıktığı kesinleşti ancak kaskodan ödenecek tazminat miktarı belli olmadı ama aracın piyasa rayiç bedeli ödenecek. Rayiç bedeli de 750 bin liradan başlıyor.

Şarkıcı Alişan’ın, geçirdiği kaza sonrası sigortadan kaç lira alacağı konuşuluyor. Söylenenlere göre Alişan’ın, sigortadan 1 milyon lira alacağı iddia ediliyor.

Peki, gerçekte Alişan, sigortadan kaç lira tazminat alacak? Önce kazaya bakalım. Kaza, İstanbul-İzmir Otoyolu’nda gerçekleşti ve Alişan, kullandığı 34 BAB 35 plakalı cipi ile takla attı. Kaza raporuna göre araç tavanı üzerinde 38 metre sürüklenerek bariyere çarptı ve kaza anında 6 çelik bariyer zarar gördü. Yine kaza raporuna göre kazanın meydana geldiği yolda hız limiti 120 olmasına rağmen Alişan’ın 150 kilometre hızla gitti raporda yer aldı.

İki Farklı Sigorta Şirketi Var

İşin sigorta tarafına gelince. Alişan’ın aracının trafik sigortası başka bir şirketten, kasko sigortası başka bir şirketten yapılmış. Trafik sigortası açısından herhangi bir tazminat doğmuyor, çünkü Alişan’ın kaza yaptığı araç bir başka araca zarar vermediği için, trafik sigortası da sadece karşı aracın zararını karşıladığı için bu kazada trafik sigortasını ilgilendiren bir durum yok.

Aracın Perte Çıkacağı Kesinleşti

Ama Alişan, kaskodan tazminatını alacak. Dün itibariyle aracı inceleyen eksper, aracın perte çıkartılacağını yani, kazada hasar aldığı ve tamir edilemeyeceğini, bir daha kullanılamayacağını tespit etti.

Peki, kasko sigortasını yapan şirket Alişan’a kaç lira tazminat ödeyecek? Tazminatın miktarı henüz netleşmedi. Eksper incelemesi devam ediyor. Dolayısıyla 1 milyon lira tazminat ödeneceği kesin değil. Ne zaman belli olacak? Bu hafta içinde.

Ödenecek tazminatını belirleyecek bazı unsurlar var. Birincisi, aracın, yetkili satıcıdan mı alındığı yoksa ithal edilip, galeriden mi alındığı tazminatı belirleyecek. İkincisi, aracın üzerindeki donanım önemli. Ekstra donanım var mı yok mu, ona göre tazminat belirlenecek. Üçüncüsü, Alişan’ın kullandığı aracın motor hacmine göre birkaç modeli var. Eğer bu model 2 bin motorsa tazminat farklı, 3 bin motorsa farklı olacak. Neden? Çünkü aracın vergileri de buna göre değişiyor.

750 Bin Liradan Başlıyor

Kaskodan tazminat ödenirken, aracın piyasadaki rayicine göre değerlendirme yapılıp, ödeniyor. Yani, aracın ikinci el piyasadaki değeri neyse tazminat da ona göre ödeniyor. Aracın piyasadaki değeri 1 milyon lira da olabilir, 750 bin lira da olabilir, 1 milyon 200 bin lira da olabilir. Sigorta şirketi gerçek piyasa değeri neyse buna göre ödeme yapacak.

Uzmanlar ise Alişan’ın aracı için piyasadaki değerinin 750 bin liradan başladığını, donanıma göre bu rakamın artacağını söylüyorlar.