Benli: Ev hanımları birikimlerini BES’te biriktirse fon büyüklüğü artar

Anadolu Ajansı Finans Masası’na konuk olan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, “BES’te kısa vadede 400 milyar liralık büyüklüğe ulaşabiliriz. Ev hanımları bile birikimlerini BES’te biriktirmesi halinde fon büyüklüğü 60 milyar lira artırabilir” dedi.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, Türkiye’nin yerli ve milli duruşunda, bağımsız duruşunda, dik duruşunda Türkiye Sigorta olarak yer alacaklarını söyledi.

Atilla Benli, Anadolu Ajansı Finans Masası’na konuk oldu ve kamu sigorta şirketlerinin birleşmesi, sigorta ve emeklilik sektörleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Benli, Tuna-1 kuyusunun poliçesini yapmalarının kendileri için çok büyük gurur kaynağı olduğunu, birleşme öncesinde Akkuyu’nun ve Oruç Reis’in poliçelerini de kendilerinin yaptığını belirterek, “Yerli ve milli bu tür girişimlere teminat vermeye devam edeceğiz, çözüm bulmaya devam edeceğiz. Bu bizim için en öncelikli konu, olmazsa olmazımız. Bu konuda hem kapasitemizi hem gücümüzü arttırarak Türkiye’nin yerli ve milli duruşunda, bağımsız duruşunda, dik duruşunda Türkiye Sigorta olarak biz de yerimizi alacağız” dedi.

“Birinin Yolu Açması Gerekiyor”

Sigorta sektörünün nitelik açısından 66 şirketiyle tüm risklere, sigortacılık anlamında verilecek teminatlara hazır olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bütün dünyadaki sigorta sektörü ne yapabiliyorsa biz de bunların hepsini yapabilecek durumdayız. Ancak bazen bu öncü rolü oynamak gerekiyor, birinin yolu açması gerekiyor. Bu çerçevede büyük şirketlerin bu hareketi yapması önemli. Burada kamu öncülük yapıyor. Türkiye Sigorta, daha önce teminat bulunamayan, riskli veya girilmemiş alanlarda yol açıcı, öncü, piyasa yapıcı bir rol oynayacak. Sigorta sektörünün finans sektörü içindeki payının yükseltilmesinde en büyük adımlardan biri olacak. Sektörün diğer şirketleri de adım attıkları, öncülüğünü yaptıkları, yolunu açacakları konularda bizi takip edecek.”

“Vatandaşlar Maksatlı Yorumlarla Hareket Etmesinler”

Anadolu Ajansı Finans Masası’na konuk olan Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Fonların güvenilirliğine dair son dönemde bazı eleştirilerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine, Benli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Açık ve net bir şekilde söylüyorum; bu yorumların hepsi yanlış. Vatandaşın da haklarını kaybetmesine neden olabilecek, haksızca ve eksik bilgiyle yapılmış yorumlardır. Vatandaşlar sigorta şirketlerine sormadan, oradan buradan duydukları maksatlı yorumlarla hareket etmesinler.”

BES’te 400 Milyar Liralık Potansiyel

BES ve Otomatik katılım sistemi ile toplam fon büyüklüğünün 160 milyar lira olduğuna değinen Benli, “Toplamda 12,5 milyon katılımcı var, sistemde. Burada potansiyel çok yüksek. Mevzuat anlamında beklediğimiz 18 yaş altının devreye girmesi. 18 yaş altı 20 milyon civarında potansiyelin sistemde kapasite olarak oluşması demek. Ne kadar erken yaşta tasarruf bilincini oluşturursak o kadar önemli. 18 yaş altı, dövizli BES ve benzeri bazı uygulamalar devre girdiğinde bu alanda çok ciddi potansiyel oluşacak. Toplam potansiyelimizin çok kısa sürede 400 milyar liraya çıkması muhtemel. Son bir yılda otomatik katılım sistemi ile birlikte fon büyüklüğü 30 milyar lira birden arttı. Bugünkü verilerle ve potansiyelle kısa vadede 400 milyar liralık büyüklüğe ulaşabiliriz. Ev hanımları bile birikimlerini BES’te biriktirmesi halinde fon büyüklüğü 60 milyar lira artırabilir.”