Benli: Sigortacılığın finans pazarındaki payını yüzde 20’ye çıkartacağız

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, şirketlerin ana görevinin Türkiye’deki risklerin dağıtılması, tasarrufların büyütülmesi olduğunu belirterek, “Türkiye’nin milli anlamda ne kadar riski varsa bunların hepsine talip olacağız. Talip olmadığımız Türkiye’de hiçbir iş yok. Bizim işimiz riski tanımlamak, teminat altın almak ve dağıtmak” dedi.

Atilla Benli, Türkiye Sigorta’nın hedefinin global sigorta şirketi olmak olduğunu ifade ederek, “Global sigorta şirketi olmak önemli hedefler ama bundan daha büyük hedef, sigortacılığın, finansal sektördeki payını yüzde 20’e çıkartmak. Ülkemizde kredi mevduat üzerinden bir büyüme stratejisi var. Bunu sigorta sektöründe, stratejik hamle ile birlikte, yatırım tasarruf eksenine oturtmak anlamında da bir adım atıyoruz” şeklinde konuştu.

Yüzde 0,3 Paylarla Sigorta Sektöründe Büyük İşler Yapmak Zor

Atilla Benli, 6 kamu sigorta şirketinin birleşmesi ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “Sigorta büyük sayılar kanunu. Her alanda öncü ve cesur rol oynayabilmek için, büyük şirket olacaksınız, büyük havuzlarınız olacak ki her alanda yeni ürünlerde teminat verebilesiniz. Biz bu birleşme ile bunu sağlamış oluyoruz. Onun da yanında sektörde konsolidasyon başladı. Diğer şirketlerde satın almaların, birleşmelerin devam edeceğini bekliyorum. Çünkü 0,5 paylarla, 0,3 paylarla sigorta sektöründe büyük işler yapmak zor. Türkiye Sigorta olarak sektörün tereddüt ettiği, girmediği alanlarda öncü olacağız.”

Hedefimiz Üretim ve Kârlılıkta Sürdürülebilir Liderlik

Atilla Benli, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve güçlenmesi yolunda sigortacılığın stratejik önemi ve toplumsal faydasını görerek bu projeye imkân sağlayan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Varlık Fonu’nun değerli yöneticileri ve çalışanlarına şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu süreçte, birbirinin ikamesi olan değil, birbirini tamamlayan müşteri potansiyeli, kanal-ürün dağılımı ve farklı alanlarda uzmanlıklara sahip kamu sermayeli altı köklü kurumumuzun birleşmesi sayesinde çok güçlü sinerji alanları doğdu. Türkiye Sigorta olarak bu sinerji alanlarından ülkemize ve ekonomimize en yüksek katkıyı üretmeyi amaçlıyoruz. Şirketimizin kuruluşunun, sektörün topyekun büyümesine ve gelişimine ivme kazandıracağına inanıyorum. Hedefimiz üretim ve kârlılıkta sürdürülebilir liderlik ve Türkiye dışında da faaliyetleri bulunan bir şirket konumuna ulaşmak.”

Yenilikçi ürünlerde öncü rol üstlenecek

Müşteri, kanal ve çalışan deneyimini önceleyen bir anlayışın, bu hedeflere ulaşmada temel anahtar olduğunun altını çizen Atilla Benli; Türkiye Sigorta bünyesinde, olası tüm süreçleri ve fonksiyonları yapay zekâ algoritmaları tarafından yönlendirilen, dijital yetkinliği yüksek bir yapı kurguladıklarını ifade etti.

Benli sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigortacılığın temel ürünlerinde sektör liderliğini; finansal sigortalar, bakım sigortaları, dövizli BES gibi stratejik ürünlerde öncü rolü üstlenmeyi; modüler, ihtiyacın kadar kullan, telematik ve müşterinin tüm ihtiyaçlarının tek bir şemsiye poliçede kapsam altına alındığı yenilikçi ürünlerde ise sektörde yönlendirici rolü üstlenmeyi hedefliyoruz. Bugün adım attığımız yeni dönem ile birlikte Türkiye Sigorta olarak, tüm paydaşlarımızın katkılarıyla sigorta ve emeklilik sektörünün potansiyelini harekete geçirerek Türk sigortacılık ve emeklilik sektörünü dünyada hak ettiği konuma ulaştırmak için var gücümüzle çalışacağız. Tüm hedeflerimize başarıyla ulaşacağımıza inancımız tam; çünkü Türkiye Sigorta olarak gücümüzü, adımızdan alıyoruz”.