Berat Albayrak: Sigorta ve emekliliği stratejik sektörler arasına aldık

Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik istikrar, ekonomik gelişim açısından sigorta ve emeklilik sektörlerinin kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesinden doğan Türkiye Sigorta’nın, reformist hamlelerin en önemli halkalarından birisi olacağını söyledi. Albayrak, kamunun gücünün, Varlık Fonunun sağlayacağı güvenle Türkiye Sigorta’nın, sektöre yön verebilecek, kar güdüsünün yanında kamu ekonomik vizyonunun bir parçası olarak bölgesel ve küresel rekabette güçlü bir piyasa oyuncusu olacağını kaydetti.

Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sigorta ve emeklilik sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ülkenin Büyümesine Katkı Sağlayacak

Albayrak, sigorta ve emeklilik sektörünün kişi ve kurumların risklerini devralarak iktisadi ve sosyal hayatın devamlılığını sağladığını, deprem ve diğer doğal afetlerde kamunun yükünü hafiflettiğini belirterek, sektörün biriktirdiği fonlarla ekonomik büyüme için ihtiyaç duyulan finansmana kaynak sağlama işlevlerini de yerine getirdiğini kaydetti.

Albayrak, Türk sigorta ve emeklilik sektörünün ne kadar yüksek düzeyde fon birikimine katkı sağlayabilirse ülkenin büyüme ve kalkınmasına o kadar büyük düzeyde katkı sağlamış olacağını vurgulayarak, sektörün, bugünkü kapasitesiyle dünyada 39. sırada yer aldığını söyledi.

Albayrak, bu sıranın, büyük ve güçlü Türkiye hedefleri açısından, ulaşmak istenen hedeflerin çok gerisinde olduğuna değinerek, çok daha üst basamaklara çıkmayı, bu sektörde daha iyi durumda olan ülkeleri geride bırakmayı esas hedef olarak önlerine koyduklarını bildirdi.

Sigorta, Emeklilik Sektörleri Kritik Öneme Sahip

Ekonomik istikrar ve ekonomik gelişim açısından sigorta ve emeklilik sektörlerinin kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Albayrak, potansiyelinin altında kalan bu sektörleri, hedefler doğrultusunda, yeni ekonomik model kapsamında stratejik sektörler arasına aldıklarını kaydetti. Albayrak, sigortacılık sektörünü arzu edilen seviyeye ulaştırmak amacıyla, Yeni Ekonomi Planı’nda da yer alan hedefler çerçevesinde önce Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunu, sonra yüzde 100 Hazine sermayeli olarak Türk Reasürans’ı kurduklarını hatırlattı.

Güçlü Bir Piyasa Oyuncusu Olacak

Zincirin bir diğer kritik halkası olan piyasa yönlendirici, güçlü ve lider bir sigorta şirketinin kurulmasının da önemli olduğunu belirterek, şu açıklamaları yaptı:

“Kamu sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesinden doğan Türkiye Sigorta, bu reformist hamlelerin en önemli halkalarından birisi olacak. Kamunun gücü, Varlık Fonunun sağlayacağı güvenle Türkiye Sigorta, sektöre yön verebilecek, kar güdüsünün yanında kamu ekonomik vizyonunun bir parçası olarak bölgesel ve küresel rekabette güçlü bir piyasa oyuncusu olacak. Türkiye’de sigortacılık hizmetlerinin tabana yayılması ve istikrarlı büyümenin devamlılığı adına önemli bir misyon üstlenen Türkiye Sigorta’nın, önümüzdeki dönemde global bir marka olma hedefiyle ülkemizdeki sigorta sektörünü küresel rekabette daha etkin bir noktaya taşıyacağından eminiz. Türkiye Sigorta, finansal piyasalarda iyileşme ve derinleşmeye katkı sunulmasında, sigorta sektörünün ekonomik büyümeye sağladığı katkının artırılmasında ve sektörün daha dinamik bir yapıya kavuşturulmasında öncü bir marka olacak.”