BES, bu kötü günler için var

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, koronavirüs salgını nedeniyle henüz BES birikimine başvuran olmadığını belirterek, “Ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Birikimler zaten bu kötü günler için var. Yine de BES katılımcıları bu aşamaya son noktada geliyor” dedi.

GARANTİ BBVA EMEKLİLİK Genel Müdürü Burak Ali Göçer, Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) gönüllü sistemde mart sonu itibariyle 6,9 milyon katılımcının 121,6 milyar TL birikimi bulunduğunu, sistemin diğer önemli bacağı olan otomatik BES’te ise 6,2 milyon katılımcının 8,8 milyar TL fonu biriktiğini belirterek, “Koronavirüs döneminde milyonlarca katılımcısı bulunan BES’i olumsuz etkilemediğini görüyoruz. Bilakis böyle zor dönemlerin ardından, geleceği düşünmenin, hayata karşı hazırlıklı olmanın önemi daha çok anlaşılıyor. BES’te de beklentimiz bu yönde. Bu dönemden sonra birikim yapmaya başlayanların sayısında artışlar olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Henüz BES’e Başvuran Olmadı

Burak Ali Göçer, koronavirüs döneminde BES birikimine başvuranların henüz olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Birikimler zaten bu kötü günler için var. Yine de BES katılımcıları bu aşamaya son noktada geliyor, en son başvurdukları kaynak BES birikimleri oluyor. Bu süreci atlattıklarında da tekrar birikim yapmaya başlıyorlar. Çünkü bu birikimini kullananlar, tasarrufun böyle günlerde ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anlamış oluyorlar.”

Burak Ali Göçer, hayat sigortalarına da değinerek, “Hayat sigortası prim üretiminin büyük bir bölümü banka dağıtım kanalından özellikle krediyle ilişkili hayat sigortalarından oluşuyor. Tabii ki banka kredilerinde yaşanan düşüşler hayat sigortalarına da yansıyacaktır. Ancak banka kredilerinde bu durumun belirli bir çerçevede kalacağını düşünüyoruz” dedi.

Müşterilerin Şubeye Gitmesine Gerek Yok

Koronavirüs döneminde Garanti BBVA Emeklilik olarak aldıkları önlemleri ve müşterilerine bu dönemde sağladıkları destekleri de anlatan Burak Ali Göçer, “Koronavirüs ile hep birlikte mücadele ettiğimiz bugünlerde önceliğimiz bir yandan elbette ki toplum sağlığını düşünmek bir yandan da müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmek; onlara kesintisiz ve aynı kalitede hizmet sunabilmek. Kesintisiz hizmet hedefiyle önceliğimiz tüm süreçlerimizi şubeye gitmeye gerek kalmadan işleyecek hale getirmek oldu. Örneğin hayat sigortalarının başvuru adımında, müşterilerimizin sağlıklarıyla ilgili kritik bilgileri yüz yüze değerlendirdiğimiz sürecimizi artık kayıtlı telefonlar üzerinden yapıyoruz” şeklinde konuştu. Burak Ali Göçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

50 Bin TL’ye Kadar Anında Ödüyoruz

“Dijital kanallarımızın ve teknik altyapımızın gelişmiş olmasının süreçlerimizi dijitalleştirmemiz konusunda büyük avantaj sağladığını söylemem lazım. Müşterilerimize geniş bir self servis dünyası sunuyoruz. Müşterilerimiz evlerinden dışarı çıkmadan; dilerlerse Garanti BBVA Mobil ve İnternet’ten dilerlerse bizim mobil ve internet kanallarımızdan online olarak birikimlerini takip edebiliyor, ödedikleri tutarları ya da BES fonlarını değiştirebiliyorlar. Koronavirüs dönemine özel, müşterilerimize fayda sağlayacağına inandığımız bazı esneklikler sunmaya başladık. Örneğin, Garanti BBVA Emeklilik olarak prim borcunu ödeyemeyen müşterilerimizin poliçelerini iptal etmiyoruz, mayıs ayına kadar kendilerine sigorta güvencesi sunmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda banka kredilerinde erteleme yapan müşterilerimiz için herhangi bir ilave prim talep etmeden, hayat sigortası güvencesi vermeye devam ediyoruz. Bir diğer desteğimiz ise yine kredi ile ilişkili hayat sigortaları tarafında. Krediye bağlı hayat sigortaları için vefat tazminatı taleplerinde, 50 bin TL’ye kadar olan banka kredi borçlarını anında ödüyoruz. Üstelik bunun için hiçbir belge talep etmiyoruz. Aldığımız önlemler ve sağladığımız dijital hizmetler sayesinde bu zor zamanları, sağlık açısından en risksiz ve sunduğumuz hizmet anlamında da en kesintisiz şekilde atlatmayı hedefliyoruz.”