‘BES’e toplu girişlerin önü açılacak’

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, yeni düzenleme ile BES’e, yıllık limitin üzerinde toplu para yatıranların gelecek yıllarda da devlet katkısından yararlanabileceklerini söyledi. Sincek, “Bu da BES’e toplu girişlerin önünü açacak ve bizim için yeni bir enstrüman olacak.”

Editör: Aytaç NALLAR

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, katılım fonlarının 50 milyar TL seviyesine ulaştığını ve tüm emeklilik fonları içindeki payının yüzde 20’ler seviyesine geldiğini söyledi. Sincek, son üç yıldır katılım fonlarının diğer fonlardan ayrıştığını ve daha iyi performans sergilediğini belirterek, geçen sene faizli fonlardan 8-10 puan daha iyi getiri sağladığını kaydetti.

KATILIM FONLARI YÜKSEK GETİRİ SAĞLADI

Ayhan Sincek, emeklilik fonlarının enflasyonun üzerinde, yüzde 36’lar mertebesinde getiriler sergilediğini ifade ederek, “Bu yıl enflasyon rakamı ciddi seviyeye ulaştı. Son 20 yılın en yüksek seviyesine ama gene burada da emeklilik fonları iyi bir sınav verdi. Ortalamalarımız yüzde 35-36 civarında, katılım esaslı fonların ortalaması ise yüzde 55’ler civarında. Burada bir reel getiri var. Mesela, döviz ve altın fonu yüzde 75 getiri sağladı, enflasyonun iki katı” dedi.

Ayhan Sincek, “Katılım fonlarının, faizli fonlardan daha yüksek getiri sağlamasının nedenleri nelerdir?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Konjonktür de aslında yardım etti. Hem BİST performansı hem altın hem de sanayi hisseleri iyi gitti. Bizim katılım endeksindeki performans ciddi etkiledi. Mesela geçen sene bizim bir fonumuz sektörün en yüksek getiri sağlayan hisse fonu oldu. Bunların hepsinin katkısı oldu. Bir de katılım fonlarının karması da farklı. Yani bizim müşterilerle, diğer müşterilerin yatırım alışkanlıkları farklı. Dolayısıyla bunlarda bir fark yaratıyor” dedi.

BÜYÜK RAKAMLARLA YATIRIM YAPIYORLAR

Ayhan Sincek, BES’teki yeni düzenlemelere de değindi. Sincek, hem asgari ücretin arttığını hem de devlet katkısının yüzde 30’a çıktığını vurgulayarak, “Asgari ücretle birlikte devlet katkısından yararlanma limiti 60 bin lira oldu ve yüzde 30 katkıyla hak edilecek devlet katkısı tutarı 18 bin liraya çıktı. Burada müthiş bir teşvik var” şeklinde konuştu.

Ayhan Sincek, BES fonlarının son yıllardaki performansıyla birlikte kişilerin devlet katkısı tavanına bakmaksınız çok büyük rakamlarla BES’e yatırım yaptıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bugüne kadar devlet katkısının yararlanma tutarı, yıllık asgari ücret toplamı ile sınırlıydı. Bu rakam 2022 için 60 bin TL. Yasa çıktığında, diyelim ki, sisteme 300 bin lira yatırdınız; bu yıl 60 bin lirası için devlet katkısını alacaksınız. Devlet katkınızı önümüzdeki yıl neyse üst barem dilimindeki katkıyı hak edeceksiniz. Bu 300 bin lira için toplam 3-5 yıl içinde devlet katkısını hak etmeye devam edeceksiniz. Bu da BES’e toplu girişlerin önünü açacak ve bizim için yeni bir enstrüman olacak.”

Ayhan Sincek, yeni düzenleme ile getirilen kısmi çekiş hakkı ve BES’teki birikimlerin banka kredisinde teminat olarak gösterilmeleri hakkında da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kısmi çekiş hakkı birkaç yıldın sektörü gündeminde olan konuydu. Artık birikimler büyüdü, insanların ihtiyaçları var; ev alabiliyorlar, arsa yatırımı yapabiliyorlar, araç yatırımları olabiliyor. Bu ihtiyaçlar için BES’ten çıktığınızda geçmiş süreniz heba oluyordu. Şimdi kısmi çekişle sistemden çıkılmayacak, sürelere kaybedilmeyecek. Bir ikinci konu banka teminatı konusu. Finansman ihtiyacınız varsa, BES’teki birikiminizi teminat göstererek, BES’inizi bozmadan kredi bankadan kredi kullanabileceksiniz.”