BES’ten çıkmayın ödemenizi dondurun

MetLife Türkiye Genel Müdürü Deniz Yurtseven, BES’te, zor dönemlerde dondurma hakkı olduğunu belirterek, “Katılımcılarımıza tavsiyemiz, çok zor durumlarda ilk etapta sistemden çıkmak yerine bir süre prim ödemelerini dondurmaları” dedi.

 

METLİFE TÜRKİYE Genel Müdürü Deniz Yurtseven, koronavirüs salgınına karşı mücadelenin başarıya ulaşmasında ekonomilerin sağlamlığının önemli bir etken olduğunu, Türkiye de dahil olmak üzere virüsün görüldüğü birçok ülkenin, vatandaşları adına birtakım ekonomik önlemleri açıklayarak destek olmaya çalıştıklarını belirterek, “Kaçınılmaz olarak hem bireysel hem de kurumsal olarak içinde bulunduğumuz durum ekonomik olarak da bazı zorluklar getirebilir” dedi.

Bankaların bugün birçok sigorta şirketinin ana dağıtım kanalı konumunda olduğunu, özellikle hayat sigortası sektörü şirketlerinin hayat sigortası üretimini kredi bağlantılı sigortalar kapsamında gerçekleştirdiğini söyleyen Yurtseven, “Bu süreçte kredilerin yeniden yapılandırma süreci ve ihtiyaç kredisi talepleri oluşmakla beraber, ihtiyari hayat sigortaları kapsamında bir daralma öngörülebilir. Ancak şunu da özellikle belirtmek isterim ki özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde, mevcut hayat poliçelerimizin yenilenme oranlarının önceki dönemlere göre arttığını gözlemliyoruz. Bu da bize müşterilerimizin hayat sigortasının bir lüks değil, ihtiyaç olduğunun daha çok farkında olduklarını gösteriyor” dedi.

BES’e Uzun Vadeli Bakılmalı

Salgın döneminde BES tarafından büyük bir hareketlilik gözükmediğini ifade eden Yurtseven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tür kriz dönemleri kimi katılımcıların tasarrufun önemini gördüğü ve tasarrufa yöneldiği, kimi katılımcıların ise ekonomik endişeler nedeniyle birikimlerini alma yönünde değerlendirdikleri dönemler. Her zaman söylediğimiz gibi bireysel emeklilik sistemi, uzun vadeli bakılması gereken ve yüzde 25 devlet katkısı gibi hiçbir yatırım aracının sahip olmadığı avantajlar sunan bir sistem. Üstelik katılımcılar yılda 6 kez bireysel emeklilik fonlarını değiştirebilir; hem mevcut ekonomik koşullara hem de kişisel risk iştahlarına göre en doğru buldukları emeklilik yatırım fonlarına yönelerek bu dönemi değerlendirebilirler. Bu bakımlardan BES’i güvenli bir liman olarak görüyoruz ve katılımcılarımıza bu şekilde sunuyoruz.”

Bankaların İmkanlarına Başvursunlar

Deniz Yurtseven, “Biz tabii ki katılımcılarımıza BES’te edindikleri avantajları korumaları gerektiğini her fırsatta söylüyoruz” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle yüzde 25 devlet katkısına hak kazanmak için BES’in bozulmaması gerektiğini vurguluyoruz. BES’teki getiriyi maksimize etmek için belli koşulların sağlanması gerekiyor; 10 yıl sistemde kalarak 56 yaşını tamamlamak. Bu yüzden katılımcılara kısa vadeli bakarak BES’teki birikimlerini ve devlet katkısı avantajını göz ardı etmemelerini ve başka kaynaklara yönelmelerini tavsiye ediyoruz. Ayrıca BES’te, zor dönemlerde dondurma hakkı gibi bir hak da var. Katılımcılarımıza tavsiyemiz, çok zor durumlarda ilk etapta sistemden çıkmak yerine bir süre prim ödemelerini dondurmaları, daha sonra kaldıkları yerden devam etmeleri yönünde. Maddi kaynak gerektiği durumlarda ise bankaların sunduğu avantajları değerlendirmelerini öneriyoruz.”

Poliçe İptal Süresi 90 Güne Çıktı

Deniz Yurtseven, MetLife Türkiye olarak, salgın döneminde müşterilerine sundukları imkanlara de değinerek, bu konuda şu açıklamaları yaptı:

“Salgının Türkiye’de etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte müşteri hizmetleri ve iletişimine yönelik faaliyetlerimizi, hâlihazırda ağırlıklı olarak kullandığımız dijital ve Çağrı Merkezi ortamlarımızdan sürdürecek şekilde Müşteri Hizmet Planlarımızı hızlıca devreye aldık. Başta çağrı merkezimiz olmak üzere müşterilerimize temas eden tüm satış ve satış sonrası birimlerimizin temel planları ve hazırlıklarını hızlıca tamamladık; teknolojik imkânları kullanarak evden çalışmaya uygun hale getirdik. Müşterilerimiz için önlem alırken çalışanlarımızın sağlığını da korumak amaçlı otoritelerin çağrılarına uyduk ve evden çalışma düzenine geçtik.

MetLife olarak dijital altyapımız daha önceden hazır olduğu için herhangi bir aksaklıkla karşılaşmadan evden çalışmaya geçiş yaptık. Şu anda tüm müşterilerimiz tüm satış ekibimize ulaşarak tüm işlemlerini uzaktan gerçekleştirebilir durumdalar. Müşterilerimizin işlem taleplerini bu süreçte hızlandırmak için birtakım aksiyonlar da aldık. Örneğin mevzuat gereği ıslak imza ile işleme almamız gereken bazı müşteri işlem taleplerini kayıtlı telefonları üzerinden talimatla kabul etmeye başladık. Müşterilerimiz prim ödemelerini yapamadığında ise poliçe iptal süresini de 60 günden 90 güne çıkararak bu dönemde müşterilerimizin sigortasız kalmasını önlemeye başladık.”