Beyrut’taki patlamanın sigortaya maliyeti 3 milyar doları bulacak

171 kişinin hayatını kaybetti, Beyrut’ta büyük hasara neden olan patlamanın 10-15 milyar dolar hasara neden olacağı ve sigortalı hasarın 3 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Sadece liman hasarının ise 250 milyon doları bulması bekleniyor.

Beyrut Limanı’ndaki patlamanın sigortaya maliyetinin 3 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Lübnan’daki Sigorta Şirketleri Birliği, yaptığı açıklamada, Beyrut’taki patlamadan kaynaklanan toplam hasarın 10 ila 15 milyar dolar arasında olacağı, sigortalı zararların da bunun yüzde 30’u kadar olacağını tahmin etti.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu depoda tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Patlamada, 171 kişi hayatını kaybederken, 6 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Patlama şehrin büyük bir kısmında büyük maddi hasara neden olmuştu. Yetkililer, patlamanın 15 milyar dolarlık ekonomik zarara yol açmış olabileceğini açıklamışlardı.

Limandaki Değerli Araçlar Hasarı Artırdı

Patlamanın sigorta üzerine etkisi de netleşmeye başladı. 10 milyar dolarlık zarar olacağı ancak bunların çoğunun sigortalı olmadığı için sigortaya maliyetinin 3 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Bu hasara liman, limandaki mallar ve iş kesintisi de dahil ve bu hasarların 100 milyonlarca dolar olacağı belirtiliyor. Limandaki hasarın yüksek olmasının bir nedeninin de limanda depolanan binlerce ithal arabanın zarar görmesi ve bu araçların değerli araçlar olduğu ifade ediliyor. Ayrıca sigortalı hasarlar içinde patlamada zarar gören restoranlar, konutlar, ticari işletmeler de bulunuyor.

Liman Hasarı 250 Milyon Doları Bulabilir

Ancak Beyrut patlaması, restoranlar ve oteller de dahil olmak üzere konut ve ticari mülkleri de tahrip etti ve kaynakların büyük olasılıkla sigorta tazminat taleplerini oluşturacağını söyledi. Reasürans şirketi Guy Carpenter ise, liman hasarını 250 milyon dolar olacağı tahmininde bulundu.