Doğum yardımları ödeniyor. Kimler yararlanacak?

Eylül ayı doğum yardımları 25 Eylül’de hak sahiplerine yatırılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 36,7 milyon lirayı bulan eylül ayı doğum yardımlarının, yarın itibarıyla 83 bin annenin hesabına yatırılacağını açıkladı. 

Zehra Zümrüt Selçuk, doğum yardımlarının, herhangi bir gelir kıstasına bakılmaksızın yeni doğum yapan tüm anneleri kapsadığını belirterek, uygulamanın başladığı günden bugüne 4,7 milyon anneye toplam 2,5 milyar lira doğum yardımı yaptıklarını kaydetti.

Peki, doğum yardımından kimler, nasıl yararlanabilir? Doğum yapıldığında, devletten doğum yardımı da ya da bir başka adıyla çocuk yardımı alınıyor. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında gerçekleşen ve canlı doğumlar için ödeniyor. Bu tarihten önce oyan doğumlar için yardım ödemesi yapılmıyor.

Kaç Lira Ödenecek?

Birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira ödeme yapılıyor.

Doğum yardımından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurmak gerekiyor. Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.

Nasıl Başvurulacak?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Doğum Yardımı tek seferlik yapılıyor. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan veya doğacak her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılıyor.