Dünya ekonomisi yüzde 5,2 küçülecek

Dünya Bankası Raporuna göre koronavirüs nedeniyle gelişmekte olan piyasalar bu yıl yüzde 2,5 oranında küçülecek. Kişi başına gelirler yüzde 3,6 oranında azalacak.

Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nu yayımladı. Dünya Bankası tahminlerine göre, koronavirüs nedeniyle küresel ekonomi bu yıl yüzde 5,2 küçülecek. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin durgunluk yaşanacak.

Rapora göre, gelişmiş ekonomiler arasındaki ekonomik faaliyetin, iç talep ve arz, ticaret ve finans ciddi şekilde bozulduğu için 2020’de yüzde 7 oranında küçüleceği öngörülüyor. Gelişmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerin bu yıl yüzde 2,5 oranında küçülmeleri ve grup olarak ilk daralmalarının en az altmış yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Kişi başına gelirlerin yüzde 3,6 oranında azalması bekleniyor ki bu da milyonlarca insanı bu yıl aşırı yoksulluğa düşürecek.

Salgının en şiddetli olduğu ve küresel ticaret, turizm, emtia ihracatı ve dış finansmana aşırı bağımlı olduğu ülkelerde darbe en sert şekilde vuracak. Ayrıca, okullaşma ve temel sağlık hizmetlerine erişimdeki kesintilerin beşeri sermaye gelişimi üzerinde kalıcı etkileri olması muhtemel.

ABD, Euro Bölgesi, Japonya Ekonomisi Daralacak

ABD ekonomisinin bu yıl pandemik kontrol önlemleriyle ilgili aksaklıkları yansıtarak yüzde 6.1 oranında daralması bekleniyor. Euro bölgesi üretiminin 2020 yılında yüzde 9,1 oranında daralması bekleniyor, çünkü yaygın salgınlar aktiviteyi ağırlaştırıyor. Önleyici tedbirler ekonomik aktiviteyi yavaşlattığından Japonya ekonomisinin yüzde 6,1 küçülmesi bekleniyor.

Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 6 küçülmesi beklenirken, 2021’de yüzde 2,7 büyüyeceği tahmin edildi. Hindistan ekonomisinin de bu yıl yüzde 3,2 daralırken, gelecek yıl yüzde 3,1 büyüyeceği öngörüldü. Dünya Bankası Raporuna göre de Türkiye ekonomisinin ise bu yıl küçüleceği, 2021’de ise yüzde 5 büyüyeceği tahmin ediliyor.