En hızlı yaşlanan ülkelerden biriyiz

AvivaSA’nın başlattığı Her Yaşta Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi, koronavirüs sürecinde gündemde yer alan yaş ayrımcılığı konusuna değiniyor.

AvivaSA, Türkiye’de yaşlanma ve yaşlılık konularında farkındalık oluşturmak ve yaşlılık kavramıyla ilgili toplumdaki negatif algıyı değiştirmek hedefiyle sürdürdüğü “Her Yaşta” Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) projesinin portalı www.heryasta.org da, koronavirüs sürecinde gündemde oldukça yer tutan “yaş ayrımcılığı” konusuna değiniyor.

Konu ile ilgili AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, hem projelerinin odak noktası hem de koronavirüsün, en çok etkilediği yaş gruplarından olan 65 yaş ve üstü insanların durumuna dikkat çekmenin öncelikleri olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

Sokağa Çıkan Yaşlılar

“Bilindiği gibi virüsün en çok etkilediği gruplar 65 yaş ve üstü insanlardır. Biz de geçen sene başlattığımız ‘Her Yaşta’ kurumsal sosyal sorumluk projemiz kapsamında öncelikli bu yaş grubunun hayatlarını kolaylaştırmak için projeler geliştirmeyi hedeflemiştik. Bu amaçla hizmete sunduğumuz ‘www.heryasta.org’ sitesinde, 65 yaş ve üstü insanlar öncelikli olmak üzere her yaş grubu için faydalı, güncel ve pratik bilgileri bir arada sunuyoruz. Koronavirüs sürecinde Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri haline gelen, ‘sokağa çıkan yaşlılar’ konusunun sosyal medya aracılığıyla bir ayrımcılık unsuruna dönüşmesi gözleminden yola çıkarak, hem yaşlılarla hem de gençlerle yaptığımız röportajlar ile onların duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını duyurmalarına katkıda bulunduk. Her Yaşta portalımızda ayrıca, projemizin ilk adımı olan Türkiye’nin Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri araştırmasında da işbirliği yaptığımız Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Anabilim Dalı’nın değerli öğretim üyesi Doç. Dr. Özgür Arun ile gerçekleştirdiğimiz özel röportaj da yer alıyor. İlerleyen günlerde de Her Yaşta sitesinde hem 65 yaş üstü hem de orta yaş grubuna bu zor süreçte destek sağlamak hedefiyle faydalı bilgiler ve yaş ayrımcılığı konusunda bilinçlendirici içerikler sunmaya devam edeceğiz.”

Yaşlandıkça Risk Artıyor

AvivaSA’nın yaşlılık algısı araştırmasının danışmanı Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Arun ise, portalda yayınlanan röportajında, şunları söylüyor: “Türkiye’deki insanların çoğunluğu, Türkiye’nin hiç yaşlanmayacağına inanıyor. Oysa Türkiye dünyanın en hızlı yaşlanan ülkelerinden bir tanesi. Sınıf altı kesimlere indiğinizde, yoksul kesimlerde bu sorunla karşılaşıyorsunuz. Özellikle genç nesiller arasında çok büyük risk var. Genç nesiller şu anda orta sınıfların refah düzeyine ulaşmış durumdalar ama bu esnek istihdamla emekli olduklarında bu refah düzeyini sürdüremeyecekler. Onları yaşlandıklarında çok büyük riskler bekliyor. Özellikle esnek istihdamda yer alan, özellikle mevsimlik işçiler, ajans bazlı çalışan gençler konusunda ileriye dönük olarak da aktif yaşlanma politikaları üretmemiz gerekiyor. Kadınların üzerinden bakım yükünü alacak şekilde aktif yaşlanmanın düşünülmesi gerekiyor.”