Erol Öztürkoğlu: BES, işsizlik sigortası fonu büyüklüğüne ulaştı

Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, bireysel emeklilik sisteminde fon büyüklüğünün 133 milyar liraya çıktığını belirterek, biriken fon toplamının işsizlik sigortası fonuna eşit hale geldiğini, hane halkının mevduattan sonra en fazla tasarrufunun BES’te olduğunu söyledi. Öztürkoğlu, hem BES hem de hayat sigortaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, salgının, tasarrufların öneminin daha iyi anlaşıldığı bir dönem olduğunu belirterek, gönüllü BES’te 6.8 milyon kişinin bu anlamda tasarruf yaptığını ve 133 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşıldığını söyledi.

Salgın döneminde içinde BES’e girişlerin azaldığını ancak çıkış oranlarının çok daha fazla düştüğünü ifade eden Öztürkoğlu, “Sisteme yeni girişler azaldı ama çıkışlardaki azalış çok daha fazla oldu. Sistemdeki müşteri sayısını korumuş olduk” dedi.

Mevduattan Sonra En Fazla Tasarruf BES’te

Erol Öztürkoğlu, fon tarafından ise getirilerden gelen bir büyüme olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Salgın döneminde tahsilat tarafında da kişiler BES’e ödemelerini yaptılar. Burada da ciddi anlamda kaybımız olmadı. Tasarrufu desteklediler. Getiriler de pozitif olunca yılbaşına göre fon büyüklüğünde gönüllü sistemde bir büyüme gerçekleşti. 133 milyar lira, aslında Türkiye’deki işsizlik fonu kadar büyüklükte bir fon. Kıyasladığımızda, konuşulan işsizlik sigortası fonunun da büyüklüğü yaklaşık 135 milyar lira civarında. 133 milyar hane halkının mevduattan sonra en fazla tasarrufunun olduğu yer.”

Otomatik BES’ten Beklenen Çıkışlar Olmadı

Erol Öztürkoğlu, otomatik BES hakkında da şu değerlendirmeleri yaptı:

“Pandemi nedeniyle gelirler azalacak, ücretsiz izinler falan derken; BES’teki birikimlere yönelme olur mu, buradaki çıkışı tetikler mi diye düşündük. Gönüllü sistemde de görmedik, otomatik BES’te de görmedik. Aslında gönüllü sistemle, otomatik sistem diyoruz, BES açısından ayrı ayrı konuşuyoruz. Sanki iki ayrı sistemmiş gibi anlaşılıyor. Aslında bunlar sisteme giriş ile ilgili. Otomatik katılımda firmalar üzerinden çalışanlar sisteme 2017’den itibaren maaşlarının yüzde 3’ü kadar asgaride katıldıkları bir giriş şekliydi. Üç yıla yayılmış bir şekilde giriliyordu.

2020’ye geldiğimizde bu girişler aslında bitmişti. Burada sevindirici taraf çıkış olmaması. İşletmeler açısından salgın döneminde zor günlerden geçilmesine rağmen işverenler BES’e olan katkılarını ödediler. Çalışanlar gelirlerindeki tasarruflarından feragat etmediler, durdurmadılar. Çıkışlarını yapmadılar. Fon büyümesini sürdürdü.

Katılımcı sayısı açısından baktığımızda yeni girişler iş değiştirmelerle ve yeni işe girmelerle oluyordu, otomatik katılımda. Pandemi döneminde bu kısım yavaşlayınca yeni girişler azalmış gibi görünüyor ama yazdan sonra bunlar tekrardan girişler tarafında artış gösterecektir. Böylesine bir kriz döneminde kayıplar vermeden geçirmiş olmak sevindirici.”

Fonlarda Yüzde 10’lara Varan Getiri Var

Erol Öztürkoğlu, BES’te fon getirilerine de değinerek, müşterilerin fon değişikliklerini günün koşullarına göre yapmadıklarını söyledi. Öztürkoğlu, “Değiştirmedikçe sabit duruyor, sabit durdukça da bu oynaklık büyüklük içinde baktığımızda az kalıyor. Altın fonlarına, dövizli fonlara kaymalar var. Getiriler açısından baktığımızda altın, döviz çok fazla getirdi. BES’te yılbaşından bu yana ortalama yüzde 10’lara varan bir getiri var. Tatminkar bir getiri.”

Hayat Sigortası da Tasarruf Ürünü

Erol Öztürkoğlu, hayat sigortaları hakkındaki görüşlerini de paylaştı. Hayat sigortalarının kredi hayata bağımlılığının yüksek olduğunu kaydeden Öztürkoğlu, “Özellikle yılın ilk üç ayında Türkiye’deki kredi hacminin genişlemesi ile birlikte hayat sigortalarında prim büyümesi yüksek oldu. Nisan-Mayıs’ta biraz gerileme olsa da yılın tamamı açısından baktığımızda hayat sigortası büyüyecektir” dedi.

Hayat sigortasının da aslında bir tasarruf aracı olduğuna dikkat çeken Öztürkoğlu, şu açıklamaları yaptı: “Kişilerin sakatlık durumları var. Bizim tehlikeli hastalıklar dediğimiz kanser, kalp gibi hastalıklar var. Hayat sigortası, bu durumlarda, kişilerin bakım maliyetlerini karşılamak üzere seyyanen ödenen tutarların birikimlerini eritmesini önleyen bir tasarruf ürünüdür. Toplumdaki bilinçlenme, toplum yapısındaki değişimler bu ürünlerin kredili hayat sigortalarından bağımsız olarak satılmasına, talep görmesine imkan sağlayacak.”

BES, Rüştünü İspat Etmiş Bir Sistem

Erol Öztürkoğlu, son günlerde gündem olan tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili de konuştu ve “Tamamlayıcı emeklilik dünyada da uygulanan bir sistem. Özünde, işverenin, çalışanın ve devletin çalışanların emekliliklerinde kullanılmak üzere ikinci bir gelir elde etmesine yönelik bir fon sistemi. BES sistemi içinde yapılacak bir şey. BES, 20. yılına giriyor, rüştünü ispat etmiş bir sistem. 2017 yılında otomatik katılım ile birlikte kısmen başlanan geçiş olarak da düşünülebilir” şeklinde konuştu.