Fich’ten, Türk P&I’a, ‘A+’ notu

Türk P&I, Fitch tarafından kısa bir süre önce tamamlanan değerlendirme sürecinin sonunda ‘Sigortacının Ulusal Finansal Gücü’ skalasında A+ derecesini, ‘Sigortacının Uluslararası Finansal Gücü’ skalasında ise BB- (stable) derecesini elde etmiştir. Notlara dair görünüm, Stabil’dir.
Türk P&I’dan, finansal derecelendirme notu ile ilgili yapılan açıklamada, “Fitch, ‘Yapılan değerlendirmenin salgının günümüzdeki etkisini, özellikle Türk P&I’ın yer aldığı sektör, varlık riskleri ve geleceğe dönük gelir hedeflerini dikkate aldığını, Stabil görünümün ise Türk P&I’ın kredi temellerinin dayanıklılığının süreceğine dair öngörüsünü yansıttığını’ ifade etmiştir” denildi.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Fitch’in ‘Türk P&I’ın gelirlerinin finansal gücünün yorumlanmasında itici bir kuvvet olduğu’ değerlendirmesi Türk P&I’ın kesintisiz süregelen büyüme trendinin, yüksek katma değerli iş kazanımındaki başarısının ve üretimde bulunduğu tabii piyasalara karşı aidiyetinin yansımasıdır.”

Türk P&I’ın Notu, Türkiye’nin Ülke Notu İle Aynı

Türk P&I Genel Müdürü Sn. Ufuk Teker, “Fitch’in, Türk P&I’ın notunu Türkiye’nin ülke notu ile aynı seviyede derecelendirmesinin Türk P&I’ı, hem Türk denizcilik sigortaları piyasasının önde gelen bir üyesi olarak hem de uluslararası sigorta piyasalarının güçlü bir aktörü olarak teyit ettiğini” söyledi.

Teker, Fitch tarafından yapılan derecelendirmenin Türk P&I’ın uluslararası sigorta piyasalarında sağlamaya devam ettiği güçlü hizmetin bir ibaresi daha olduğunu, şirketin finansal gücünün yanı sıra salgın hastalığın baskıladığı global piyasa koşullarına rağmen iş stratejilerinin başarısını tasdik ettiğini belirterek, “Türk P&I, elde ettiği derecelendirme notunun da tasdik ettiği finansal gücü ile halihazırda önemli bir hacme ulaşan uluslararası sigorta portföyünü daha da geliştirmeyi hedeflediği gibi, ulusal müşterilerine verdiği hizmeti daha da güçlü olarak sürdürecektir” dedi.