Genel sigorta kayıpları 80 milyar doları bulabilir

Willis Towers Watson, kovid-19’un etkisi üzerine bir rapor hazırladı. Rapora göre salgının genel sigorta pazarına etkisi 11 milyar dolar ile 80 milyar dolar arasında değişecek.  
Willis Towers Watson, kovid-19’dan kaynaklanan genel sigorta kayıplarının ABD ve İngiltere’de 30 milyar dolar ile 80 milyar dolar arasında olabileceğini açıkladı. Willis Towers Watson, bir rapor yayımladı. Bu rapora göre, kayıp tahminleri üzerine üç senaryo var; iyimser senaryo, ılımlı senaryo, ciddi senaryo.

Üç Senaryo Konuşuluyor

Willis Towers Watson’a göre, iyimser senaryoda –ki, bu üç aylık süreyi kapsıyor- koronavirüs zararı 11 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Orta senaryoda ise, altı aylık sosyal mesafeyi takiben sigortalı zararı 32 milyar dolar olacak. Ciddi senaryoda ise 80 milyar ABD dolarlık sigortalı zarar oluşacak.

Rapor, kovid-19’un ABD ve İngiltere otomobil sigortası üzerindeki etkisine de değiniyor ve sosyal mesafe nedeniyle araç kullanımının azalacağını, bunun da otomobil sigortasına talebi azaltacağını ve bunun da prim indirimleri yaratacağını savunuyor.

Oto Sigortalarında 40 milyar Dolarlık Kayıp

Bu noktada Willis Towers Watson üst düzey yöneticisi Christopher Bozman, “Ilımlı senaryoya göre 2020 yılına kadar beklentilere göre ABD oto sigortalarında kayıplarında 40 milyar dolarlık potansiyel bir düşüş tahmin ediyoruz. Ancak, otomobil sigortacıları tarafından verilen prim indirimleri zaten 10 milyar doları aşabilir ve büyümeye devam edebilir” diyor.

Rapora göre, kovid-19, altı ay ile üç yıl arasında bir durgunluk yaratacak. Willis Towers Watson’dan Richard Clarkson bu konuda da, “Prim gelirlerindeki düşüşler kovid-19 öncesi iş planlarını zorlayacak” diyor.