Gurbetçiye dövizli BES’te devlet katkısı yüzde 10

0
Yeni düzenleme ile yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, bireysel emeklilik sistemine girebilecek. Sisteme ödenecek BES katkı payları döviz üzerinden olacak, emeklilik şartlarını yerine getirenler emekli olduklarında birikimlerini döviz üzerinden alacak. Sisteme giren kişilere devlet de katkı yapacak. Yurt dışında yaşayan vatandaşların yaptıracağı BES için devlet de yüzde 10 katkı yapacak.

Editör: Aytaç NALLAR

Dövizli bireysel emeklilik sisteminde (BES) devlet katkısı yüzde 10 olarak belirlendi. İşverenler tarafından ödenenler hariç katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları için devlet katkısında kullanılan oran, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için yüzde 10 olarak belirlendi.

Yeni düzenleme ile yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının dövizle BES’e girip, tasarruf edebilmelerine imkan tanındı. Düzenleme öncesi yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları BES’e girebiliyorlardı ancak aylık ya da yıllık sisteme ödeyecekleri katkı paylarını TL üzerinden yapmak durumundaydı.

Yurt Dışında Yaşayan 6,5 Milyon Kişi BES’e Girebilecek

Yeni yapılan düzenleme ile dövizli BES’e, Türkiye’de ikamet etmeyen kişiler ile Mavi Kart sahipleri girebilecek. Değişiklik daha çok Avrupa’da yaşayan vatandaşları kapsayacağından ödemeler de euro üzerinden olacak. Şartları yerine getirip de sistemden emekli olunacağı zaman birikim de euro üzerinden alınacak. Yurt dışında 6,5 milyona yakın Türk vatandaşı yaşıyor. Bunların 5,5 milyona yakını da Avrupa’da yaşıyor. Bunların 2 milyondan fazlası da Almanya’da, 1,5 milyona yakını da Fransa ve Hollanda’da yaşıyor.

Bin Euro Yatırana 100 Euro Devlet Katkısı

Yeni düzenlemenin eksik tarafı ise devlet katkısı tutarıydı. Bu da netleşti ve BES’te katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları için devlet katkısı oranı, yabancı para cinsinden yapılan ödemelerde yüzde 10 olarak netleşti.

Buna göre de, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları BES’e girebilecek ve ödedikleri katkı payları üzerinden de devlet yüzde 10 katkı yapacak. Örneğin, Almanya’da yaşayan bir kişi aylık 1.000 euro ödeyerek BES’e girdiğinden, devlet de bu kişi için 100 euro katkı yapacak. Aynı şekilde Amerika’da yaşayan bir kişi aylık 1.000 dolar ödeyerek BES’e girdiğinde devlet bu kişi adına 100 dolar katkı yapacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin