İkinci çeyrekte finans ve sigortanın GSYH içindeki payı yüzde 5 oldu

İkinci çeyrekte koronavirüs etkisiyle ekonomi yüzde 9,9 küçülürken, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 27,8 arttı. Finans ve sigorta faaliyetlerinin GSYH içindeki payı yüzde 5 oldu.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre ekonomi 2020’nin ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 küçüldü. Aynı dönemde GSYH ise yine geçen senenin ikinci çeyreğine göre yüzde 11 azaldı.

TÜİK verilerine göre, GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı ikinci çeyreğinde, sanayi yüzde 16,5, inşaat sektörü yüzde 2,7, hizmetler yüzde 25, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 azaldı.

Buna karşılık bu yılın nisan-haziran döneminde finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 27,8 arttı. Ayrıca tarım yüzde 4, iletişim faaliyetleri yüzde 11 ve gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,7 arttı.

Bu yılın ilk çeyreğinde finans ve sigorta faaliyetlerinin yarattığı toplam değer 39.6 milyar TL olurken, ikinci çeyrekte bu rakam 51.8 milyar liraya çıktı. Finans ve sigorta faaliyetlerinin GSYH içindeki payı da ilk çeyrekte yüzde 3,7 olurken, ikinci çeyrekte yüzde 5 olarak gerçekleşti.