Yeni Ekonomi Programı’nda sigortacılıkta atılacak adımlar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘ Yeni Dengelenme, Yeni Normal, Yeni Ekonomi’ adı verilen 2021-2022-2023 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programını açıkladı. Programa göre önümüzdeki üç yılda katılım finans ve reasürans sistemi geliştirilecek, alacak sigortası yaygınlaştırılacak.

64 sayfadan oluşan Yeni Ekonomi Programında; çevre ve şehircilikten eğitime, finansal sistemden gençlik ve topluma, iş ve yatırım ortamından işgücü ve istihdama, kamu düzeni ve güvenliğinden kamu maliyesine kadar birçok alanda önümüzdeki üç yılda yapılacaklar ve hedefler tek tek sıralandı.

Yeni Ekonomi Programında sigorta ile ilgili yapılacaklar da üç başlıkta toplandı. İşte o başlıklar:

  • Katılım sigortacılığı yaygınlaştırılacak.
  • Türkiye’nin katılım finans ve reasürans sisteminde önde gelen ülkeler arasında yer almasını sağlamak üzere, iyi uygulama örnekleri ve uluslararası kabul gören faizsiz finans ilkeleri çerçevesinde, sektörün ihtiyaçlarını ve katılımcıların hassasiyetlerini dikkate alan bir katılım finans strateji belgesi oluşturulacak ve uygulamaya alınacaktır.
  • Ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpların tazmin edilmesine hizmet eden alacak sigortasının yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin