İşten çıkarma yasağı devam edecek kısa çalışma ödeneği değişecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ile ücretsiz izin desteği alanları işe döndürmeyi amaçladıklarını söyledi. Selçuk, İstihdam Kalkanı paketi ile istihdamı korumak istediklerini, istihdamı koruyacak ekosistemi kuracaklarını ve farklı çalışma modellerini netleştireceklerini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, nakdi ücret desteği alan çalışan sayısının 1 milyon 358 bine ulaştığını ve 1 milyar 700 milyon lira kaynağı çalışanlara aktardıklarını açıkladı.

Bakan Selçuk, NTV’de katıldığı program çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği ve uygulanacak olan İstikrar Kalkanı Paketinin detayları hakkında açıklamalarda bulundu. Selçuk, aynı zamanda sosyal medya hesaplarından da açıklamaları paylaştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Kısa çalışma ödeneğine başvuranlar 3.5 milyona yaklaştı, 10.5 milyona yakın ödeme yaptık.
  • Kısa çalışma ödeneği değişecek, normalleşme desteğine dönüşecek. Yeni dönemde normalleşme desteği vereceğiz. Kısa çalışmaya başvurmuş firmalara destek sağlayacağız. İşyerlerinin ekonomiye geri dönmesini sağlayacağız.
  • Kısa çalışmada 30 Haziran’da bitiyor. Biz 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine geçtik. İşe başlandığı için kısa çalışma ödeneğini devam ettirmek mümkün değil. Kısa çalışmadan çıkartıp normalleşme sürecine geçmiş olacağız ve normalleşme destekleri olacak.
  • Çalışanların işini kaybetmesini istemiyoruz. İşverenin çalışanını işten çıkarma yasağı yani, fesih kısıtlaması bir süre daha devam edecek.
  • Ücretsiz izin desteği almış olanlar işe başlaması için normalleşme desteği vereceğiz.
  • 1 Ocak 2019 ile Nisan 2020 arasında işini kaybetmiş olanların işe dönmesi için istihdama dönük desteğimiz olacak.
  • Bu süreçte, ilave istihdam sağlayacak işverenlere destek sunacağız.
  • Farklı çalışma modellerini etkinleştirmek istiyoruz. Mevzuatı var ama etkin kullanılmıyor. Avrupa’da part-time (yarı zamanlı) çalışanların oran yüzde 18. Hollanda’da nüfusun yarısında fazlası part- time çalışıyor. Bizde ise bu oran yüzde 9-10 arasında. Esnek çalışma, kısmi çalışma, part-time çalışmayı artırdığımız zaman işsizlik oranları azalıyor. Bunu teşvik ederek, işsizliği azaltacağız. 25 yaş altı gençlerin kısmi çalışmasını sağlayacağız; aynı şekilde kadınlarımızın da öyle.
  • Kayıt dışı için brüt asgari ücret üzerinden destek planlarımız var. Kayıt dışı istihdamı kayıt içine çekmemiz lazım. İstihdama dönüş desteğinde teşvik paketleri var. Kayıt dışı istihdamı kayıt içine alma iyi bir teşvik olacaktır.
  • Bir teşvik de işsiz kalma sürelerini azaltmaya yönelik olacak. İşsizlerimizin yüzde 35’i 1-3 ay arasında işsiz kalıyorlar. Bu çalışanları üç ay içinde geri döndürmemiz lazım. Bu kişilerin üç aylık süreçte sigorta primleri de ödenmiyor. Biz bu 3 aylık süreçte uzun vadeli sigortalarını ödeyeceğiz.