Katılım Emeklilik sektörden hızlı büyüdü

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 2022 yılını sektörün önünde kapattıklarını belirterek, bu süreçte Katılım Emeklilik olarak yılbaşındaki 5,7 milyar TL’lik fon büyüklüğünü 11,26 milyar TL’ye yükselterek yaklaşık iki kat büyüme sağladıklarını söyledi.

(BASIN BÜLTENİ) Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, Türkiye’nin öncü faizsiz BES ve katılım sigortacılığı markası olarak 2022 yılını sektörün önünde kapattıklarını söyledi. Bu süreçte Katılım Emeklilik olarak yılbaşındaki 5,7 milyar TL’lik fon büyüklüğünü 11,26 milyar TL’ye yükselterek yaklaşık iki kat büyüme sağladıklarını belirten Sincek, “Sektördeki yüzde 77’lik artışa kıyasla daha yüksek oranda yaklaşık yüzde 97’lik bir fon büyümesi gerçekleştirmiş olduk. Bunu da katılımcılarımızın bize olan güveni, yüksek teknolojik alt yapımız, deneyimli kadrolarımız ve diğer paydaşlarımız sayesinde başardık” dedi.

AĞIRLIKLI GETİRİ YÜZDE 76,7

Sincek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbette bu kolay bir süreç değil. İnsanlar her durumda emeklilik fonlarının nasıl tepki verebileceğini ve uzun vadedeki katkısını gördüler, geride bıraktığımız yıllarda gerçek fon performansını gözlemleyebildiler. Bu sayede BES’e olan teveccüh arttı. Her tür yatırımcı için BES olmazsa olmaz bir tasarruf ve yatırım araçlarından biri haline geldi. Bu başarıda emeklilik şirketlerinin payı büyük ancak şirketlerimiz katılımcılarına bu getiriyi sağlarken çok küçük kesintiler ve marjlarda çalışıyor, çoğu dönem zorlanıyorlar. Sektörün yani sektördeki şirketlerin ilerleyebilmesi için gelirlerini, kaynaklarını arttırabilmeleri gerekiyor.

Kaliteli hizmet sunmayı sürdürebilmeleri için kaliteli insanlarla çalışması, iyi bir teknolojik alt yapıya sahip olması gerekiyor. Bu da ciddi bir yatırım istiyor. Mevcut hizmet ücretleri ve çok cüzi olan kesinti miktarları yeterli değil. Emeklilik sisteminin katılımcılarına rekabetçi, iyi getiriler sağlarken sistemi yöneten şirketlerin de daha güçlenebilmesine imkan olmalı. Böylece sürdürülebilir başarıdan söz etmek mümkün olacaktır. BES’teki yakalanmış bu başarı gelecekteki potansiyelin göstergesidir. Bu başarının yansıması fon getirilerimizde görülüyor. Yılbaşından yıl sonuna ağırlıklı fon getirilerine baktığımızda sektörde yüzde 65,1’lik bir artış olduğu görülmektedir. Bu dönemde Katılım Emeklilik ağırlıklı getirisi yüzde 76,7 oranında gerçekleşmiştir.

SON 5 YILDA GETİRİ ŞAMPİYONU

Son 5 yıllık getirilere baktığımızda ise sektör ortalamada yüzde 287,3’lük nominal getiri sağlarken aynı dönemde enflasyon yüzde 244,64’luk bir artış sergilemiş. Bu dönemde Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş olarak katılımcılarımıza sektörün en yükseği olan yüzde 388,7’lik getiriyi sağladık. Son 5 yıldır emeklilik fonlarından getiri şampiyonu olmayı başarıyoruz. Bize gösterilen bu teveccühe layık olmak için canla başla çalışıyoruz.”