Katılım Reasürans Fonu kuruluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ülke kaynaklarının yurt dışına akışının önüne geçilmesi için Katılım Reasürans Fonu kurma sürecini başlattıklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Katılım Reasürans Fonu kurma sürecini başlattıklarını açıkladı. İslam Kalkınma Bankası kuruluşu İslami Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün koordinasyonunda, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı’nın düzenlendi. Online düzenlenen toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, video konferans yoluyla katılarak, açıklamalarda bulundu.

Ülke Kaynaklarının Yurt Dışına Akışının Önüne Geçilecek

Berat Albayrak, Türkiye’de faizsiz finans dendiğinde akla ilk katılım finans kuruluşlarının geldiğini, oysa faizsiz finansın sermaye piyasaları ve sigortacılık alanlarında da çok büyük potansiyeli olduğunu belirterek, şu açıklamaları yaptı:

“Bu anlamda katılım sigortacılığını teşvik edici mahiyette mevzuat ve kurumsal yapı geliştirilerek her türlü risk grubuna hitap edecek düzenlemeleri devreye almaya başladık. Ayrıca, ülke kaynaklarının yurt dışına akışının önüne geçilmesi için Katılım Reasürans Fonu kurma sürecini başlattık. Başta kitle fonlaması olmak üzere alternatif finans alanında da katılım finansmanının yaygınlaşması ile ilgili destekleyici adımlar atıyoruz.”

Berat Albayrak, yakın dönemde emeklilik yatırım fonları içindeki katılım fonlarının payının da hızla artarak yüzde 16’lı seviyelere kadar ulaştığına da dikkat çekti.