Kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşından düşülecek

‘sigortagazetesi.com’un, ‘Danışma Köşesi’ne gelen sosyal güvenlik ile ilgili sorular arasında ilk sıraları, ‘kısa çalışma ödemesi işsizlik maaşından düşülecek mi?’ sorusu geliyor. İşte çalışanların merak ettiği sorunun cevabı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında hem çalışanlara hem de işverenlere destek olmak için önce kısa çalışma ödeneğinin şartları kolaylaştırıldı, ardından da kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşından yararlanamayanlar için ücretsiz izin desteği sağlandı.

İşyerleri, kısa çalışma ödeneğinden üç ay boyunca faydalanacak. Ücretsiz izin desteği de aynı şekilde üç ay sürecek ve 17 Temmuz da son bulacak.

Şartları Yerine Getirenler İşsizlik Maaşı Alır

‘sigortagazetesi.com’un, ‘Danışma Köşesi’ne gelen sosyal güvenlik ile ilgili sorular arasında ilk sıraları, ‘kısa çalışma ödemesi işsizlik maaşından düşülecek mi?’ sorusu geliyor. Takipçilerin çoğunluğu, ‘kısa çalışma ödeneği bittiğinde, süre de uzamazsa; işveren, çalışanı işten çıkarttığında işsizlik maaşından tam olarak yararlanılabilecek mi?’ diye soruyor.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında yapılan ödemeler işsizlik maaşı süresinden düşülüyor. Nasıl ki, geçmişte alınan işsizlik maaşı kısa çalışma ödeneğini etkiliyorsa; bu süre zarfında alınan kısa çalışma ücreti de gelecekte işsizlik maaşını etkileyecek. Ancak şartları yerine getirenler kısa çalışma ödeneğini de, işsizlik maaşını da alır.

İşsizlik Maaşını Nasıl Etkileyecek?

İşsizlik maaşından yararlanmanın belirli şartları var. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar 180 gün (6 ay), 900 gün sigortalı çalışanlar 240 gün (8 ay), 1080 gün çalışanlar 300 gün (10 ay) süre ile işsizlik maaşından yararlanabiliyor.

600 gün işsizlik sigorta primi ödeyip de 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanan bir çalışan, koronavirüs nedeniyle üç ay kısa çalışma ödeneğinden yararlandıysa; işveren de işten çıkarırsa, 3 ay işsizlik maaşı alabilir.

Eğer, 900 gün işsizlik sigortası primi ödenmişse ve üç ay kısa çalışma ödeneği alınmışsa, çalışan işten çıkartıldığında 5 ay işsizlik maaşı alabilir.

Daha Önce İşsizlik Maaşı Almış Olanların Durumu

Koronavirüs salgını öncesi işsizlik maaşının tamamını kullanmış olanlar, kısa çalışma ödeneği alınabilmesinin şartı olan 450 gün süreyle sigorta primi ödememişlerse kısa çalışma ödeneğinden de yararlanamaz. Ancak, geçmişte 6 ay işsizlik maaşı alma hakkı bulunan ve bunun da 4 ayını kullanan bir çalışan yeniden işe girer ve sonrasında da işveren kısa çalışma ödeneğine başvurursa; çalışan 2 aylık kısa çalışma ödeneği alabilir.

İşsizlik Maaşı Olarak Çalışanlar Kaç Para Ödeniyor?

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için, iş sözleşmenizin sona ermesinden önceki son 120 gün sigortalı olarak çalışmanız ve son 3 yıl içinde de en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız gerekiyor. Bu şartları yerine getirenler, son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ını işsizlik maaşı olarak alabiliyor. İşsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının (2.943 lira) yüzde 80’ini geçemiyor. Bu kapsamda, asgari ücretli bir çalışanın alacağı işsizlik maaşı aylık 1.168 lira.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Ne Kadar Ödeniyor?

Kısa çalışma ödeneğinde ise, ödenek başlamadan önce 60 gün sigortalı olarak çalışılması ve son 3 yılda 450 gün süreyle sigorta primi ödenmiş olması gerekiyor. Kısa çalışma ödeneğine hak kazanan çalışanlara, son 12 aylık prime esas kazancına göre, brüt kazancının yüzde 60’ı ödeniyor ve en fazla ödenecek tutar aylık brüt asgari ücretin yüzde 150’sini geçemiyor. Bugün asgari ücretli bir çalışan 1.752 lira kısa çalışma ödeneği alabiliyor.