Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin desteği bir ay uzatıldı

0
30 Haziran’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kısa çalışma ödeneği ile nakdi ücret desteğinin süresi bir ay uzatıldı. Aynı Kararname ile kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği işsizlik ödeneği sürelerinden düşülmeyecek. Yayımlana bir başka Kararname ile de işverenin, çalışanı işten çıkarma yasağı da bir ay uzatıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında uygulamaya alınan ve salgından etkilenen 3,5 milyon çalışanın yararlandığı kısa çalışma ödeneğinin süresi 30 Haziran’da doldu. Aynı gün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kısa çalışma ödeneğinin süresi bir ay uzatılarak, 1 Ağustos tarihine uzatıldı.

Kararnameye göre koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran tarihi dahil bu tarihe kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi; yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek olmaksızın, daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla kısa çalışma ödeneği bir ay uzatıldı. Aynı şekilde 30 Haziran tarihinden önce kısa çalışma uygulaması biten işyerleri de 1 Temmuz tarihinden itibaren bir ay daha kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.

Ücretsiz İzin Desteği de Uzatıldı

Koronavirüs nedeniyle Nisan ayında uygulamaya konan ve işyerleri tarafından ücretsiz izne çıkartılanlara ödenen nakdi ücret desteği de bir ay uzatıldı. Nakdi ücret desteği kapsamında ücretsiz izne çıkartılanlara aylık 1.177 lira ödeniyordu. Nakdi ücret desteği de 17 Temmuz tarihinde dolacaktı. Kararname ile bu süre bir ay daha uzatıldı.

30 Haziran tarihinde yayımlanan bir başka Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile işverene, çalışanı işten çıkarma yasağı da bir aylığına uzatıldı. Nisan ayında yapılan düzenleme ile her türlü iş veya hizmet sözleşmesi 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemiyordu. Bu süre bir ay daha uzatıldı.

Yayınlanan Kararname ile koronavirüs nedeniyle zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği işsizlik ödeneği sürelerinden düşülmeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin