Kısa çalışma ödeneğine 3 milyon çalışan için başvuruldu

0
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğine 268 binden fazla şirketin, 3 milyondan fazla çalışan için başvurduğunu açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğine başvuruları açıkladı. 268 bin 717 firma, 3 milyon 44 bin 420 çalışanı için kısa çalışma ödeneğine başvurdu.

Zehra Zümrüt Selçuk, ödeneğe; yüzde 40 ile imalat sektöründen, yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret sektöründen, yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektöründen, yüzde 6 ile eğitim sektöründen başvuru yapıldı. Selçuk, diğer sektörlerden başvuruların da yüzde 27 oranında olduğunu açıkladı.

En Çok 3’den Az Çalışanı Olan İşletmeler Başvurdu

Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan sayısına göre ise en çok başvurunun yüzde 51,3 ile 3’ten az çalışanı olan firmalardan yapıldığını belirterek, “İkinci sırada yüzde 28,3 ile 4-9 çalışanı, üçüncü sırada yüzde 10,8 ile 10-19 çalışanı, dördüncü sırada yüzde 6,4 ile 20-49 çalışanı, beşinci sırada yüzde 1,7 ile 50-99 çalışanı, son sırada ise yüzde 1,5 ile 100’den fazla çalışanı bulunan firmalar yer aldı” dedi. Selçuk, “Böylece görüyoruz ki 50’den az çalışanı olan firmalarımız toplam başvuru yapan firmalarımızın yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor” şeklinde konuşu.

Uygunluk Tespiti Tamamlanmadan Ödemeler Başlayacak

Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında kısa çalışma ödeneğinde işlemlerin hızlı yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeden ödemelerin gerçekleştirileceğini vurgularken, başvuruların elektronik ortamdan almaya devam ettiklerini, kısa çalışma ödeneğinde sektörel kısıt bulunmadığını, her sektörden firmanın başvurabileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin