Koronavirüs döneminde tasarruflar arttı

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, salgın döneminde gıdanın dışındaki harcamalar daralınca herkesin tasarruf eğilimine girdiğini söyledi. Sincek, sağlık sigortaları ve faizsiz BES konularında değerlendirmelerde bulundu.

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, koronavirüs salgını döneminde evde geçirilen sürenin artmasıyla bu dönemde en büyük harcama kaleminin gıda olduğunu belirterek, gıdanın dışındaki harcamalar daralınca herkesin kendi bütçesine göre az ya da çok tasarruf eğilimine girdiğini söyledi.

Ayhan Sincek, BES katılımcılarının, BES’in hem yatırımlar hem de geleceğin güvence altına alınmasında güvenli liman olduğunu, bu süreçte tasarruflarını artırarak gösterdiklerini söyleyerek, “Halkımız orta uzun vadede olası kötü senaryoları göz önünde bulundurarak BES’i tercih etti. Bireysel emeklilik sektörü de dinamik alt yapısıyla korona sürecine kısa sürede uyum sağladı” dedi.

Sağlık Sigortasına Kovid-19’u Dahil Ettik

Ayhan Sincek, sağlık sigortalarında korona salgını sürecinde çok önemli rol üstlendiklerini ifade ederek, “Salgın hastalıklar kapsam dışı olarak belirtilmiş olmasına rağmen, güncel istisnai ve hassas durum gözetilerek kovid-19, kapsam altına alındı. Sigortalılarımızın tanı ve tedavi giderleri, poliçe limitleri dahilinde karşılanmaya başlandı” dedi. Sincek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 belirtileri gösteren sigortalılarımız, sakinliklerini koruyarak, 184’ü arayabilir, yetkilendirilmiş devlet hastanelerine başvurabilir ya da immünoloji birimi olan, hızlı test kiti dağıtılmış, pandemi hastanesi olarak belirlenmiş anlaşmalı özel hastanelerimize başvuruda bulunabilirler. Katılım Sağlık olarak, kovid-19 hastalığı ve tedavisi kapsamında oluşacak olası tedavi giderlerini, özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarımız kapsamındaki pandemi hastanesi olarak belirlenmiş anlaşmalı özel hastanelerde, karşılıyoruz. Yeni düzenlenen poliçelerde ise söz konusu rahatsızlığın poliçe başlangıç tarihi öncesinde gerçekleşmemiş olması şartı ile kapsam alanına alıyoruz.”

Tekafül Sigortacılığını 6 Yıldır Uyguluyoruz

Ayhan Sincek, tekafül sigortacılığına da değinerek, bir yardımlaşma geleneği olan tekafül sigortacılığını 6 yıldır uygun şekilde yerine getirdiklerini söyledi. Sincek, bu konuda şu açıklamaları yaptı:

“Geleneğimizin bir parçası olan yardımlaşma kültürünü esas alan tekafül modeliyle çalışıyoruz. Faizsiz BES’te yüzde yüz katılım esaslı uygulamalarla birlikte bazı hayat sigortaları ürünlerinde tekafülün ilk defa uygulamalarını gerçekleştirdik. Daha sonra tekafül kapsamında sunduğumuz ürünlerimizle kısa sürede büyüyerek hayatın her alanına dokunur hale geldik. Karşılıklı garanti vermek’, ‘birbirine kefil olmak’ anlamlarına gelen tekafülün Türkiye’deki yolculuğunda önemli bir kilometre taşıyız. Faiz hassasiyeti olan on binlerce vatandaşımızın sigorta ve BES ihtiyaçlarını yıllardır karşılıyoruz.”