Koronavirüs zararı için sigorta havuzu

Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan, Avrupa’da, koronavirüs salgınının yarattığı zararlar için sigorta havuzu kurulması için çalışmalar yapıldığını açıklayarak, “Devletin de buna destek olmasından ve salgın durumlarında iş durmasını karşılayacak bir takım yapılardan bahsediliyor” dedi.

Tolga Gürkan, koronavirüsün hem dünyada hem de Türkiye’de sigorta pazarı üzerine etkisi, özel sağlık sigortaları ve bundan sonraki süreçte sektörü nelerin beklediği konularını değerlendirdi.

Tolga Gürkan, salgının, Avrupa’daki etkisi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, branş bazında incelendiğinden, oto sigortalarında yavaşlayan ekonomiden dolayı bir daralma olduğunu, yeni araç satışlarının azaldığını, ikinci eldeki satışların düştüğünü söyledi.

Oto dışı sigortalarda yangın, sorumluluk sigortalarında ise tartışma yaşandığını ve tartışmaların halen devam ettiğini belirten Gürkan, “En temel tartışma, işlerin durması, kar kaybı gibi durumlar; sigorta kapsamında mı, değil mi? Bu konuda ilginç gelişmeler var. Burada net bir fikir oluşmuş değil. Çünkü ekonominin durması söz konusu. Büyük bir etkiyi konuşuyoruz. Bunu tek başına bir sigorta şirketinin kaldırması mümkün değil. Buralardaki meblağlar çok yüksek” dedi. Tolga Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Havuz Modeline Devlet Destek Olacak

“Buralarda alternatif modeller düşünülüyor. Avrupa’da, bizim Allianz Grubu’nun da dahil olduğu çalışma grubunda, bir havuz oluşturulması konuşuluyor. Devletin de buna destek olması ve bu tür salgın durumlarında iş durmasını karşılayacak bir takım yapılardan bahsediliyor. Bu aşamada belki sigortanın kapsamını konuşmak lazım. Salgın hastalıklar, özellikle iş durması gibi poliçelerde, kapsam dışındadır. Temelde o sigortayı tetikleyen risk maddi zarardır; sel, yangın gibi. Bunun sonucunda bir kar kaybı olursa sigorta devreye girer. Ama salgın gibi tüm sektörleri, tem işyerlerini etkileyen bir katastrofik riskte sektörün bunu tek başına kaldırması mümkün değil; ne Türkiye’de, ne de dünyada. Bu nedenle havuz mantığı ile sigorta şirketlerinin de katkısı, devletlerin de katkısı ile farklı fonlama yöntemleriyle bir takım sistemler geliştirilmeye çalışılıyor.”

Oto Sigortalarında Durgunluk Yaşıyoruz

Tolga Gürkan, salgının Türkiye’ye etkisine de değinerek, Türkiye’de de, Avrupa’ya paralel bir durum olduğunu vurgulayarak, “Poliçe şartları çok net, burada maddi bir hasarın olması gerekiyor. Bizdeki poliçeler de böyle kurgulu, o nedenle de belirsiz bir durum söz konusu değil, Türkiye’de” şeklinde konuştu.

Türkiye’de de oto sigortalarında özellikle nisan ve mayıs aylarında önemli düşüşler olduğunu belirten Tolga Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama diğer tarafta güzel bir haber; sektör koronavirüse kadar, 2019 yılı da dahil olmak üzere, ciddi anlamda reel büyüdü. 2019’da yüzde 15 reel büyüdü, 2020’nin ilk çeyreğinde de iyi performans gösterdi, yüzde 12-13 gibi reel büyüdü. Bir anda koronavirüs geldi, nisan-mayıs aylarında duraklama yaşadık, özellikle oto sigortalarında.”

Koronavirüs Nasıl, Sağlık Sigortasına Dahil Edildi?

Tolga Gürkan, özel sağlık sigortalarına da değindi. Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk olarak 10 Mart’ta görüldüğünü, 11 Mart’ta ise Dünya Sağlık Örgütü’nün, pandemi olarak ilan ettiğini söyleyen Gürkan, şu açıklamaları yaptı:

“Koronavirüs teşhisi konana kadar tüm tetkik ve tedavi masraflarını üstleniyorduk. Teşhis konduktan sonra da salgın hastalık olduğu için poliçe şartlarına alan da vardı almayan da. Çok hızlı aksiyon aldık. Sektör yöneticileri bir araya geldik ve salgın hastalıkları jest ödemesi olarak kapsam dahiline aldık. Bu ne demek? Yaklaşık yüzde 15 kadar kapsam altında olan sağlık sigortalıların, neredeyse tamamı kapsam altına alınmış oldu. Bu konuda da pozitif dönüşler oldu. O günkü koşulları düşünürsek, önümüzü göremiyorduk. Tabi ki, bir takım hesaplar yapıyorduk ama salgın, dünyada ilk kez oluyor; önümüzü göremediğimiz için cesur bir adım attık. Çok da doğru bir adım olduğunu gördük. Kaldırılamayacak boyutta bir hasar ile de karşılaşmadık. Tahminlerimizin altında mı? Evet, altında. Jest ödemesi devam ediyor; koronavirüs özelinde tüm sektörde. Buradaki önemli fark, bazı şirketlerde tüm salgın hastalıklar teminat altında, bazı şirketlerde jest ödemesi kapsamında ödemeler yapılıyor.”

Sigortada Neler Değişecek?

Tolga Gürkan, “Koronavirüs, önümüzdeki dönemde sigortacılıkta neleri değiştirir?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Geleneksel ürünlerin değişeceğini zannetmiyorum; oto, konut, kurumsal sigortaların. Bunlara ek olarak sağlık sigortası da çok önemli bir ürün. Beklentimiz, buranın daha fazla canlanması. Özellikle tamamlayıcı sağlık tarafında daha geniş kitlelere ulaşabiliyoruz, buranın daha fazla büyümesini bekliyoruz. Bunun haricinde ticari sigortalar, alacak sigortası ki, bu ortamda tahsilat sorunları da yaşanmaya başladı. Kar kaybı gibi sigortalar da ön plana çıkmaya başlıyor. Hayat sigortasının, işsizlik sigortasının ön plana çıkmasını bekliyoruz. Tabi bunlar bir anda olacak şeyler değil, biraz zaman alacaktır. Önemli olan risk farkındalığının artması.

Hizmet tarafına geldiğimizde, dijitalleşmenin önemi ortada. Sigorta sektörü zaten dijitalleşmeye yatırımlar yapıyordu, bundan sonra bu yatırımlar daha da artacak. Şunu gördük ki, buraya yapılan yatırımların karşılığı çok net alınıyor. Sektörün tamamı bir günde yüzde 100 evden çalışmaya dönebildi. Dijital hizmet anlamında hizmetin daha da artacağını bekliyorum.”

Salgın Döneminde Önemli Gözlemlerim Oldu

Tolga Gürkan, yaşanan salgın sürecinde önemli bir gözlemini de paylaştı. “Bu gibi dağınık, herkesin evinde çalıştığı ortamlarda; gerçekten bir kriz ortamı var ve hızlı karar alınması gerekiyor” diyen Gürkan, şunları söyledi:

“Burada tabi yetkin ve yetenekli arkadaşlarımızın, yetkilendirilmiş bir şekilde hızlı karar almalarını sağlayacak yapıların da hızlı şekilde şirketlerin dönüşümünde önemli rol oynayacağını düşünüyorum. Biz bunu üç senedir, çevik dönüşüm diye adlandırıyoruz ve bunu da paylaşıyoruz. Faydalarını çok gördük. Kararlar üst yöneticilerde buluşmuyor, oralarda bekleme olmuyor. Bu süreçte birkaç şeyi daha gördüm. Birincisi, amaç odaklı olmak, kurum olarak. Sadece kar odaklı olamaz, olmamalı. Bu amaç kriz ortamlarında size gerçekten rehberlik ediyor. Koronavirüsü ödeme kapsamına almak, sonra poliçe kapsamına almak bizim açımızdan çok zor kararlar olmadı.”