Kronik hastalığı olanlara 3,3 milyon lira destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ağustos ayında 157 bin ihtiyaç sahibine toplam 90,1 milyon lira ödeme yapılacağını açıkladı. Ödemeler 24 Ağustos tarihinden itibaren başlıyor.

Kronik hastalığı olan 2 bini aşkın ihtiyaç sahibine 3,3 milyon lira destek verilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ağustos ayında ödenecek sosyal yardım ödemeleri ile ilgili açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, Zehra Zümrüt Selçuk, 5 nakdi sosyal destek programıyla yaklaşık 157 bin ihtiyaç sahibine toplam 90,1 milyon lira ödeme yapılacağını belirterek, zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine aylık 400 lira olmak üzere iki aylık periyotlarla 800 lira destek verdiklerini, 24 bin ailenin hesabına 16,9 milyon yatıracaklarını söyledi.

Muhtaç Asker Çocuklarına 150 Lira Destek

Selçuk, Muhtaç Asker Çocuklarına Yönelik Yardım Programı kapsamında aylık ödeme miktarını yüzde 50 artırarak 100 liradan 150 liraya çıkardıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “İki aylık periyotlarla 300 lira düzenli nakdi yardım yapıyoruz. Bu kapsamda bu ay bin 200 ihtiyaç sahibine 284 bin lira ödeme yapacağız.”

Zehra Zümrüt Selçuk, eşi vefat eden yardıma muhtaç kadınların da yanında olduklarını belirterek, “89 bin ihtiyaç sahibi kadınımıza toplam 57,8 milyon lira ile destek sağlayacağız” dedi.

Anne, babası veya her ikisi de vefat etmiş 18 yaş altındaki çocuklar için aylık 150 lira destekte bulunduklarını kaydeden Bakan Selçuk, 39 bin kişinin hesabına toplam 11,6 milyon lira yatıracaklarını vurguladı.

Ödemeler 24-28 Ağustos Arasında

Selçuk, muhtaç asker aileleri ve çocuklarına, eşi vefat eden kadınlara, kronik rahatsızlığı olanlara, öksüz ve yetimlere yönelik sosyal yardım ödemelerinin 24-28 Ağustos’ta, kronik hastalığı olanlara ödenecek desteğin de 25 Ağustos’ta gerçekleşeceğini kaydetti.