Küresel Ekonomi 3 Şokla Mücadele Ediyor

Coface Türkiye’nin, Ekonomi Değerlendirme Raporu’na göre küresel ekonomi üç şok ile mücadele ediyor; arz şoku, talep şoku ve petrol şoku. Raporda, “Vaka sayısının azalmasıyla birlikte ikinci çeyrekte, Mayıs ayında ABD’de evden çıkma yasakları sonlanabilir. Sonrasında çok kademeli ve çok temkinli bir toparlanma başlayacaktır” deniyor.

COFACE TÜRKİYE, “Ekonomi Değerlendirme Raporu”nu açıkladı. Önceden benzeri görülmemiş bir belirsizlik döneminden geçildiğinin, koronavirüsün yayılım alanını ve hızını kestirmek mümkün olmadığından, bu krizin ne zaman biteceğini öngörmenin de hayli zor olduğunun belirtildiği raporda, birçok ülkenin hastalıktan henüz yeni etkilenmeye başladığı ve bu ülkelerde hastalığın ilk dönem hızlı bir şekilde artma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Raporda, karantina ve evden çıkma yasağını sıkı bir şekilde uygulayabilen ülkelerde ise şimdilik yayılma hızının azaldığının ifade edildiği raporda, şu görüşlere yer verildi:

Avrupa Ekonomileri Virüsten Etkilenecek

Fakat bu durum, ikinci bir dalga görülme ihtimalini ortadan kaldırmıyor. Hastalığın hızla yayıldığı ve Şubat ortasında zirve noktasına ulaştığı Çin’de, virüsün yayılma hızının şu anda azaldığı ve kapanan fabrikaların kademeli olarak geri açılmaya başladığı gözlemleniyor. Çin’de, büyümenin öncü göstergelerinden sayılan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentilerin üzerinde geldi ve eşik seviye olan 50’nin üzerinde kalarak 52 oldu. Bu durum, bir miktar umut verse de, Çinli firmalar önümüzdeki aylarda Avrupa’daki şirketlerin kapalı kalmasından dolayı hem siparişlerde azalma hem de virüs nedeniyle işgücü kaybı yaşayacakları düşünülebilir. Avrupa PMI’ların ise tam anlamıyla dibi gördüğünü söyleyebiliriz. İmalat PMI’larındaki düşüşe hizmet sektörü de eşlik edecektir. Virüsten en çok etkilenen sektörlerin başında hizmetlerin geldiği göz önüne alındığında ve hizmet sektörünün Avrupa’nın milli gelirinin ve istihdam piyasalarının yaklaşık yüzde 65-70’ini oluşturduğu düşünüldüğünde, önümüzdeki dönemde Avrupa ekonomilerinin virüsten oldukça olumsuz etkileneceğini ifade edebiliriz.

Son Çeyrekte Büyüme Başlar

Küresel ekonomi üç şok ile mücadele ediyor: Arz şoku, talep şoku ve petrol şoku. Coface olarak bu döneme ilişkin iki senaryomuz bulunuyor. Burada tahmin etmesi en zor değişken, hastalığın yayılma hızı. Bu hıza göre, temel senaryomuzda 2020’nin birinci çeyreğinde vaka sayısının Çin’de tepe noktasına çıktığını, Avrupa ve ABD’de evden çıkma yasaklarının başladığını varsayıyoruz. Buna istinaden, vaka sayısının azalmasıyla birlikte ikinci çeyrekte, Mayıs ayında ABD’de evden çıkma yasakları sonlanabilir. Sonrasında çok kademeli ve çok temkinli bir toparlanma başlayacaktır.

Temkinli çünkü;  hastalığın tekrar yayılma riskinin azalması için hâlâ “sosyal mesafe alma”nın geçerli bir kavram olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu senaryoda ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin ikinci çeyrekte resesyona girmesi ve resesyonun hızının azalarak sene sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Çin’de üretimin yavaş bir şekilde başlaması, tedarik zincirlerini rahatlatacaktır. Üçüncü çeyreğin başında, hâlâ bazı Avrupa ülkelerinden beklenmedik olumsuz büyüme rakamları gelmeye devam edebilir. Ancak hastalığa ilişkin haberler daha olumluya dönecektir. Son çeyrekte ise özellikle talep şokundan olumsuz etkilenen birçok sektörde yavaş bir büyümeye dönüş gözlemlenebilir.

İkinci Senaryo: Riskler Daha Uzun Süreli

İkinci senaryomuz, risklerin daha uzun süreli ve daha şiddetli olduğu bir senaryo. Buradaki temel varsayım, hastalığın üçüncü ve dördündü çeyrekte tekrar salgına dönüşmesi ve Asya, Avrupa ve ABD’de yeni karantina uygulamalarına neden olması varsayımları olarak ifade edilebilir. Bu durumda küresel ekonominin 2020 yılında resesyona gireceği, uzun süreli güven krizinin gelişmekte olan ekonomileri de etkisi altına alacağı değerlendiriliyor. Bu durumda, Çin ekonomisindeki ikinci ve üçüncü çeyrek dönem büyümeleri, ilk senaryoda öngörülenden daha düşük gerçekleşirken, merkez bankalarının açıkladığı paketler finansal istikrarı tesis etmek için yeterli olmayabilir. Arz ve talep şoku senenin ikinci yarısında Avrupa, ABD ve Çin’i olumsuz etkilemeye devam edecektir. İki senaryo dahilinde de ticari iflaslar artacaktır. 2020’nin başında küresel olarak iflasların yüzde 2 artmasını tahmin ederken, son gelişmelerle birlikte bu oranın başlıca büyük küresel ekonomilerde çift haneye çıkmasını bekleyebiliriz.  Her iki senaryo da, güncel gelişmelere göre değişkenlik gösterebilecektir.

Tüm Sektörler Olumsuz Etkilenecek

Tüm sektörlerin bu durumdan olumsuz etkileneceğini söylemek mümkün. Ulaştırma, perakende, inşaat, enerji gibi sektörler krizden diğer sektörlere göre daha olumsuz etkilenirken ilaç, gıda, elektronik ve IT sektörlerinin bir miktar daha az olumsuz etkilenmesi beklenebilir. Önümüzdeki dönemde büyüme, istihdam, enflasyon, kamu ve özel sektör borç oranları, para politikaları gibi ekonomilerin önde gelen tüm büyüklükleri, koronavirüsün yayılma hızına bağlı olarak değişecektir.”