Maliyeti yıllık 1.7 trilyon doları bulacak

New York Üniversitesi Politika Bütünlüğü Enstitüsü’nün iklim ekonomistleri ile yaptığı anket, iklim değişikliği konusunda durumun vahametini ortaya koydu. İklim ekonomistlerine göre, iklim değişikliğinin dünya ekonomisine yıllık maliyeti 1.7 trilyon doları bulacak.

İklim değişikliğinin dünya ekonomisine maliyeti 10 yıl içinde 1.7 trilyon doları bulacak. New York Üniversitesi Politika Bütünlüğü Enstitüsü, iklim ekonomistleri arasında anket gerçekleştirildi. Ankete dünyanın dört bir yanından 738 ekonomist katıldı. Ekonomistler, dünyanın iklim değişikliği ile mücadele için acil ve sert adım atılması gerektiğinin altını çizdi.

2075 Yılına Kadar 30 Trilyon Dolara Yükselecek

Ekonomistlere göre, iklim değişikliğinin, önümüzdeki 10 yılda, 1.7 trilyon dolar yıllık maliyeti olacak ve bu maliyet 2075 yılına kadar yılda yaklaşık 30 trilyon dolara yükselebilir.

Bilim adamları, yıkıcı iklim değişikliğinden kaçınmak için dünyanın 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşması gerektiğini söylüyor. İklim iktisatçılarının çoğu, son 5 yılda iklim değişikliği konusunda daha endişeli hale geldiklerini söylüyor. Gerekçe olarak da iklime bağlı orman yangınları ve ısı dalgalarını içeren son aşırı hava olaylarındaki artışları gösteriyorlar.

1.2 Milyon Kişi Hayatını Kaybetti

Birleşmiş Milletler Afet Riskini Azaltma Ofisi’ne göre, dünya 2000 ile 2019 yılları arasında yaklaşık 1.2 milyon kişinin ölümüne ve 3 trilyon dolara mal olan 7 bin 300’den fazla büyük doğal afete tanık oldu. Veriler, bu rakamın, önceki 20 yıl içinde 1.19 milyon kişinin ölümüne ve 1.6 trilyon dolarlık zarara yol açan yaklaşık 4 bin 200 felaketle karşılaştırıldığını gösteriyor.