Meğer kovid-19 için sigortalıymış. Wimbledon 142 milyon dolar tazminat alacak

29 Haziran’da başlayacak Wimbledon Tenis Turnuvası kovid-19 nedeniyle iptal edildi. Wimbledon’ın 2003’ten beri salgına karşı sigorta yaptırdığı ortaya çıktı. Şimdi de sigortadan 114 milyon sterlin, yani 142 milyon dolar tazminat alacak.

Bu yıl oynanacak Wimbledon Tenis Turnuvası-2020, kovid-19 (koronavirüs) nedeniyle iptal edildi. Ancak, Wimbledon’ın pandemi (salgın) sigortası olduğu için sigortadan 114 milyon sterlin, yani 142 milyon dolar tazminat alacak.

Wimbledon tenis turnuvası bu yıl 29 Haziran-12 Temmuz tarihleri ​​arasında oynanacaktı. Ancak kovid-19 nedeniyle turnuva iptal edildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk defa turnuva iptal ediliyor. İlginçtir ki, Wimbledon’ı düzenleyen, All England Lawn Tenis Kulübü’nün, 2003 yılından beri pandemiyi de kapsayan sigorta yaptırdığı ortaya çıktı. Bunun da nedeni 2003 yılında yaşanan SARS salgını.

SARS’tan Beri Pandemi Sigortası Yaptırıyormuş

Wimbledon, SARS salgınından sonra her yıl yenilenen bir şekilde pandemiye yönelik yıllık 2 milyon dolar (1,61 milyon sterlik) prim ödeyerek sigorta yaptırıyor. Uzmanlar, bu konuda, organizatörün yıllar önce dünya çapında bir pandemiye karşı kendisini sigortalayacak kadar öngörülü olduğu yorumunu yapıyorlar.

Şimdi de All England Lawn Tenis Kulübü, sigortadan 142 milyon dolar tazminat alacak. Buna göre de tenis organizatörü 17 yıldır sigortaya 34 milyon dolar prim ödemesine karşın sigortadan 142 milyon dolar tazminat almış olacak.

Wimbledon, bu yıl düzenlenseydi, yaklaşık 250 milyon sterlik gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Wimbledon, medya haklarından 160 milyon dolar, sponsorluklardan 151 milyon dolar ve yılda 52 milyon dolar bilet satışından kazanıyor.