Otobüs kazasında ölenler için sigortadan kaç lira tazminat ödenecek?

İstanbul’da Kuzey Marmara Otoyolu’nda meydana gelen kazada ölen 5 kişinin yakınlarına 175’şer bin lira zorunlu koltuk ferdi kaza sigortasından tazminat ödenecek. Ayrıca trafik sigortası da devreye girecek.

Pazar günü İstanbul’da Kuzey Marmara Otoyolu’nda meydana gelen otobüs kazası otobüs kazalarında sigortanın önemini bir kere daha ortaya koydu.

Pazar sabahı Karabük’ten İstanbul’a giden yolcu otobüsü, Kuzey Marmara Otoyolu Çiftalan mevkiinde üst geçidin duvarına çarptı. Kazada 5 kişi hayatını kaybederken, 25 kişi de yaralandı.

Bu kaza otobüs kazalarında sigortanın konumunu gündeme getirdi. Peki, otobüs kazalarında yolcular sigortalı mı, kazada vefat edenlere sigortadan tazminat ödenir mi?

Sigortagazetesi olarak, otobüsle seyahat edenlerin sigorta korumalarını araştırdık. Otobüsle seyahat edenler iki sigorta tarafından korunuyor. Bunlardan biri, ‘zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası’; diğeri ise trafik sigortası.

Dört yıl öncesine kadar şehirlerarası yolcu taşıyan araçlar zorunlu olarak karayolu taşımacılık sorumluluk sigortası da yaptırıyorlardı. Ancak 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile karayolu taşımacılık sorumluluk sigortası kalktı, şehirlerarası seyahat eden yolcuların uğrayacakları zararlar, trafik sigortasından karşılanmaya başladı.

Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasından 175 Bin Lira Tazminat

Buna göre otobüsler iki sigortayı yaptırmak zorunda. Biri, zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası, diğeri ise zaten yapılması gerekli olan trafik sigortası. Her iki sigortada otobüsle seyahat edenleri kapsıyor ve otobüsle seyahat edenler olası bir kaza her iki sigortadan da yararlanabiliyor.

Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası nedir? Bu sigorta ile yurtiçinde seyahat eden yolcular, sürücüler, sürücülerin yardımcıları; seyahat süresi içinde, duraklamalar da dahil olmak üzere, olası her türlü kaza nedeniyle vefat ya da sakat kalma durumlarında sigorta devreye giriyor ve ölenlerin yakınlarına vefat tazminatı, sakat kalanlara da sakatlık tazminatı sigortadan ödeniyor.

Kaza sonucu, zarar gören kişi kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde vefat ederse sigorta teminatının tamamı ölenlerin yakınlarına ödeniyor. Sakatlık durumunda ise yolcunun kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde sakat kalması halinde tıbbi tedavinin sona ermesi ve sakatlığın kesin olarak tespiti sonucunda, sakatlık tazminatı sigortada belirtilen oranlarında yolcunun kendisine ödeniyor. Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası, kaza nedeniyle oluşan sağlık giderlerini de sigortanın limitleri kapsamında kapsıyor.

Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası kapsamında tedavi için 175.000 lira, sakatlık ve ölüm için de 175.000 lira ödeniyor. Yani otobüs ile kaza geçirildiğinde ve bu kazada bazı kişiler hayatlarını kaybederse, kusur oranına bakılmaksınız ölenlerin yakınlarına 175 bin lira ödeniyor.

Trafik Sigortasından Tazminat Hakkı da Var

Gelelim trafik sigortasında. Trafik sigortası malum, yolcuların olası bir kazada uğrayacakları bedeni zararları; kişinin gelirine ve yaşına göre karşılıyor. Buna göre, trafik sigortasının teminat limitleri kişi başına en fazla 410 bin lira kaza başına da en fazla 2 milyon 50 bin lira. Bu kapsamda da kazada ölenlerin yakınlarına en 410 bin lira vefat tazminatı ödeniyor. Tabi bu en yüksek miktar. Bu, vefat eden kişinin yaşına, bakmakla yükümlü olduğu kişilere ve kişinin gelirine göre tespit ediliyor. Aynı kazada yolculardan biri veya bir kaçı sakat kalırsa da kişinin kendisine en fazla 410 bin lira sakatlık tazminatı ödenebiliyor. Tabi bu durumda kişinin sakatlık durumuna göre değişiyor.

Pazar Günkü Otobüs Kazasında Durum Ne?

Bu çerçevede pazar günü İstanbul’da Kuzey Marmara Otoyolu’nda meydana gelen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin yaralandığı otobüs kazası değerlendirildiğinde durum şöyle:

Ölen 5 kişi için öncelikle yakınlarına 175’şer bin lira zorunlu koltuk ferdi kaza sigortasından tazminat ödenecek. Kazada ağır yararlananlar varsa –ki, bazı yolcuların ağır yaralandığının tespiti yapılmış- bunların arasında sakat kalanlar olursa yine zorunlu koltuk ferdi kaza sigortasında sakatlık durumlarına göre yolcuların kendisine tazminat ödemesi yapılacak.

Sonrasında trafik sigortası da devreye girer ve yapılacak tespit sonrası ölenlerin yakınlarına trafik sigortasından tazminat ödenir, sakat kalanlara da sakatlık tazminatı ödenir.