Özel hastaneler, sigorta şirketlerinden ne istedi?

Özel hastane yöneticileri bir taraftan sigorta şirketlerini eleştirirken diğer taraftan da sigortacılardan beklentilerini sıraladı. Özel hastane yöneticilerine göre sigorta şirketleri hasar odaklı hareket ediyor, özel sağlık sigortası pazarını büyütmüyor;  katma değerli ürün yaratmıyor, kolaya kaçıyor.

14’üncüsü düzenlenen ve Sağlık Hizmet Sunucularında Risk Yönetimi başlıklı Nart Risk Managament Forum’da özel sağlık kuruluşları sigorta şirketlerinden beklentilerini de ortaya koydu.

Memorial Sağlık Grubu CEO’su Uğur Genç, “Biz olmazsak sigorta şirketlerinin de satacak sağlık ürünü olmayacak” diyerek, artık rekabet değil dayanışma günü olduğunu söyledi. Özel sağlık sigortası şirketlerinden sektörle dayanışma içinde olmasını beklediklerini belirten Genç, “Her iki tarafın da kurtuluşu sigortalı sayısını artırmak, maalesef bence katma değerli sigorta ürünleri yaratılmıyor. Onun yerine sigorta şirketleri kolaya kaçıp tamamlayıcı sağlık sigortasına gidiyorlar, primi azaltıyorlar. Bu uzun vadede onlar için de risk” dedi.

“Halen Koronavirüsü Ödemeyen Şirketler Var”

Uğur Genç, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Sigortalıyı nasıl artırabiliriz? Ülke bazında bilgilendirme hareketi başlaması gerekiyor. Türkiye’de her aracın sigortası var, herkeste o bilinç var. Kalp krizi geçiriyor, kanser tanısı konuyor ama insanların kapsamlı sağlık sigortası yok. Hastayı bilgilendirme konusuna sigorta şirketlerinin çok emek harcaması gerekiyor. Bizde buna hazırız.”

Uğur Genç, halen koronavirüs sürecini ödemeyen özel sağlık sigortaları olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “PCR testi, antikor testi var. Bunlar kovid-19’un yayılmasına önleyecek testler. Ameliyat olacak hastaları, sistemi korumak için iki gün önceden test yaptırıyoruz. Bu testleri biz ya bedava yapıyoruz ya da hastadan parasını alıyoruz. Sigorta şirketleri o süreçte de yoklar. Bence hasar odaklı gitmek yerine piyasayı nasıl büyütürüz, onun için çalışmak gerekiyor.”

Hasta Sigortaya Para Ödüyor Bir de Cepten Ödeme Yapıyor

Acıbadem Sağlık Grubu İcra Kurulu Üyesi Birol Sümer, sigorta şirketlerinin koronavirüsü kapsam içine aldılarsa da hastalardan gelen taleplere baktıklarında; hastaların, ‘Her zaman gittiğim doktora iki ay önce fiziksel muayene oldum şimdi de uzaktan muayene olmak istiyorum’ dediklerini, ancak bunları büyük oranda sigorta şirketlerinin kabul etmediklerini, sigortanın kapsamına almadıklarını söyledi.

Birol Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha çok onun yerine şunu tercih ettiler. Üç tane genç doktorun oluşturduğu uzaktan danışmanlık hizmetlerini poliçelerine ya da hizmet kapsamlarına almayı tercih ettiler. Bu bir tıbbi hizmet değil, danışmanlık hizmeti. Bunun da çok kullanılmadığını gözlemliyoruz. Onun yerine uçtan verilmiş hizmetleri içeren, hastanın her zaman gittiği doktoruna giderek alacağı hizmeti kapsam içine alan poliçeler henüz üretilmedi. Birçok sigorta şirkete bunu kapsamıyor. Bir sigortalı sigortasına para ödüyor, bu arada uzaktan doktor muayenesi hizmeti almak istiyor, bunun için cebinden ayrıca para ödüyor. Sigorta poliçesi bu hizmetleri kapsasa daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu dönüşümü sağlayan ve sağlayamayan diye hem sigortacılık açısından hem hastaneler açısından bir dönem yaşayacağız.”