Özel hastaneye giden vatandaşın tedavisini ödedik

Bupa Acıbadem Sigorta Genel Müdürü Gökhan Gürcan,  özel sağlık sigortasında sigorta şirketlerinin sağlık sigortalı 4 bin 302 kişiye koronavirüs tedavisi için 33.5 milyon lira ödeme yaptığını açıkladı. Bu ödemenin de jest kapsamında yapıldığını belirten Gürcan, “Jest kapsamında diye tanımlarsak sigorta şirketleri muhtemel karlarından 33.5 milyon lirayı buraya aktarmış durumdalar” dedi.

Gökhan Gürcan, koronavirüs salgını sürecinde özel sağlık sigortalarındaki durumu ve şirketlerin bir günde nasıl salgın hastalıkları sigortanın kapsamı içine dahil ederek, tedavi giderlerini karşılamaya başladıklarını anlattı.

“Hastaneler Pandemi Hastanesi Olunca Durum Değişti”

“Salgın hastalıklar, özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında özel şartlar çerçevesinde ya kapsam içindedir ya da değildir. Sektörün geneline bakıldığında salgın hastalıklar kapsam dahilinde değildi” diyen Gökhan Gürcan, özel hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilmesi ile durumun değiştiğini söyledi. Pandemi hastanesi ilan edilmesiyle devlet tarafından masrafların karşılanacağı görüşü oluştuğunu ifade eden Gürcan, “Ama hal böyle değildi. Tabi ki, devletin özel hastanelerde karşıladığı bazı masraflar vardı ama özel hastanelerin başka diğer masrafları da söz konusuydu. Fiyat seviyeleri ile diğer branşlarda verdikleri hizmetler gibi pandemide verdikleri hizmetin fiyat seviyesi devletin ödediğinin üzerindeydi” dediGürcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumda nasıl özel sağlık sigortaları devreye girip aradaki farkı hastanelere ödüyorsa; soru orada şu oldu: Pandemi durumunda özel sigorta şirketleri nasıl bir karşılık verecekti? Burada büyük miktarlarda risk olma ihtimali konuşuldu. Milyarlarca liralık tazminatın oluşma ihtimali sektörün üzerinde yaratacağı yük, hatta belki de şirketleri iflasa götürme ihtimali bile sigorta şirketleri arasında konuşuldu. Bu doğrultuda diğer sigorta şirketleri ile istişare yaparak pandemiden kaynaklı masrafları teminat altına alma kararı verdik. Bu tarih sonrasında özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası olan vatandaşlarımız özel hastanelere gittikleri zaman tüm fark kendileri yerine bizler tarafından ödenmeye başlandı.”

“Tüketiciler Poliçelerinin Salgını Karşılayıp Karşılamadığın Baksın”

Gökhan Gürcan, bu süreçte kimi sigorta şirketlerinin koronavirüsü teminat altına almak yerine bu dönemde oluşan masrafları jest kapsamında sigortalılara ödeme kararı aldığını vurgulayarak, sözlerini şöyle devam etti:

“Dolayısıyla iki tane kavram var. Bir, koronavirüs salgın hastalığı veya bundan sonra oluşacak salgın hastalıklar sağlık poliçemin kapsamı dahilinde mi, değil mi? Koronavirüs özelinde cevap verirsek, neredeyse tüm sigorta şirketleri bu doğrultuda karar aldığı için evet diyoruz. Tamamlayıcı sağlık sigortanız, özel sağlık sigortanız koronavirüs ile ilgili giderleri karşılamayı garanti ediyor. Ancak bu şu demek değil: Yarın, öbür gün koronavirüs değil de başka bir salgın hastalık çıktı, poliçem bunu da karşılayacak anlamı çıkmıyor. Burada önemli bir fark var. Vatandaşların da şunu biliyor olması lazım, aldıkları poliçe tüm salgın hastalıkları karşılıyor mu, karşılamıyor mu?”

Gökhan Gürcan, dünyada birçok ülkede salgın hastalıkların sağlık sigortası kapsamı içinde olmadığını da hatırlatarak, “Onlar da salgın hastalıkları jest ödemesi kapsamına alarak ödemeye başladılar. Kimi ülkelerde salgın hastalık teminat kapsamında olabiliyor. Genel itibariyle salgın teminatı yoktur. Bunun da nedeni şu: Salgın hastalık aslında riskin tam olarak ölçülemediği kavramdır. Salgın, çok da ölçülebilir riskler değil. Dünyanın birçok ülkesinde salgın hastalık kapsam dışındadır” dedi.

“Sektöre Maliyeti 33.5 Milyon Lira Oldu”

Gökhan Gürcan, “Koronavirüsü kapsam içine almanızın sektöre maliyeti ne oldu?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Türkiye Sigorta Birliği bunu yakından takip ediyor. Baktığımızda 4 bin 302 kişi hasta durumunda enfekte olmuş. Toplamda sigorta şirketleri de 33.5 milyon lira ödememişler. Jest kapsamında diye tanımlarsak sigorta şirketleri muhtemel karlarından 33.5 milyon lirayı buraya aktarmış durumdalar. Hasta başına da yaklaşık 8 bin TL gibi bir maliyet var. Ben şunu da duydum, sektörde bazı sigorta şirketleri hasta başına 600 bin lira ödediği durumlarda oluştu. Bunlar da sigorta şirketlerinin ne kadar cömert olduklarını, taahhüt etmeseler bile zor durumda sigortalıların yanında olduğunu gösteriyor. Bizim şirkette çok yüksek rakamlar yok, en yüksek 60 bin lira gibi bir rakam var.”

Jest Ödemesi Ne Kadar Sürecek?

Gökhan Gürcan, pandemi teminatında, aslında korkulduğu kadar yüksek olmayan bir maliyetle karşı karşıya olduklarını belirterek, “Bu da koronavirüs geçene kadar teminat kapsamında olacağını gösteriyor. Tüketiciler herhangi bir sorunla karşılaşmazlar. Poliçe yeni almak durumunda olanlar için şu önemli: Vatandaşların şunu sorması lazım: Yeni alacağım poliçenin salgın hastalık teminatı var mı? Var diyen de olabilir, yok diyen de olabilir. Bu noktada tercih vatandaşın. Yenilemesi gelen müşterilerimiz için de aynı şey sözkonusu. ‘Bu salgın hastalıklar devam ederse, başka salgınlar çıkarsa benim poliçem geçerli oluyor mu?’ diye sorması lazım. Bunu da sigorta şirketine soracak. Oradaki cevaba göre, özel şartlardaki maddelere bakmasını tavsiye ederim, ona göre karar verecek” dedi.

Salgın, Sağlık Sigortası Primlerini Etkiler Mi?

Gökhan Gürcan, salgının, sağlık sigortası primleri üzerinde olası etkisene de değinerek, şu açıklamayı yaptı:

“Normal artışlar dışında bir artış olacağını sanmıyorum. Bupa Acıbadem Sigorta olarak biz bunu kapsam içine alıyoruz diye çıktığımız zaman şöyle bir hesabımız vardı. Gerçekleşme ihtimali olup gerçekleşmeyecek hasarların şirkete sağlayacağı menfaat ve koronavirüs nedeniyle oluşacak ek hizmetlerin şirkete yaratacağı ek maliyet. İkisi arasındaki denklemin sonucu sigorta şirketinin gerçek maliyetini ya da verimliliğini gösteriyor. Bugün geldiğimiz noktada vatandaşlar hastaneleri kullanamadıkları için ciddi olarak tazminatlarda azalmalar söz konusu. Geçmiş senelere kıyasla fiyat seviyelerinin artma oranının daha az olacağını söyleyebilirim. Dolayısıyla koronavirüs var, fiyatlar patlayacak diye bir durum olmayacaktır. Şunu da söyleyeyim: Devlet bu noktada devlet hastaneleri kanalı ile vatandaşlara çok iyi hizmet verdi. Birçok ülke bu konuda sınıfta kalırken Türkiye hastaneleri, tıbbi cihazları ve doktorları, hemşireleri ile müthiş bir seferberlik anlayışı ile vatandaşlara iyi hizmet verdi. Potansiyel sağlık sigortası almayı tetikleyecek bir hizmet eksikliği olmadı.”

Antikor Testleri Sigortadan Ödeniyor mu?

Gökhan Gürcan, “Bu aşamada antikor testleri gibi testleri sağlık sigortası kapsamında karşılıyor musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Antikor testleri karşılanmıyor. Onlar aslında, hastalık var mı sorusunun cevabını arayan hususlar. Diğer taraftan diğer testler devlet tarafından organize ediliyor. Orada da vatandaşa ücret yansıtılmıyor.”

Tamamlayıcı Sağlık mı, Özel Sağlık mı Daha Avantajlı?

“Tamamlayıcı sağlık sigortası mı yoksa özel sağlık sigortası mı daha avantajlı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Vatandaşların tercihlerine göre avantaj şekilleniyor. Özel sağlık sigortası genelde SGK ile anlaşması olmayan hastanelerde kullanılıyor. Nispeten maliyeti daha yüksek hastaneler. Tamamlayıcı sağlık sigortasını kullanacağınız özel hastaneler ise SGK ile anlaşması olan hastaneler. Yani, maliyetin bir kısmının SGK tarafından ödendiği diğer kısmının ise sigorta şirketleri tarafından ödendiği bir model. Avantaj olarak baktığımızda müşterilerin alışkanlıklarına göre herkese eşit avantaj yarattı diyebilirim. SGK ile anlaşması olmayan bir hastaneye gitme alışkanlığı olan bir kişi o hastaneye gittiğinde orada tedavi oldu, özel sağlık sigortası bunu ödedi. SGK ile anlaşması olan bir hastaneye gitme alışkanlığı olan bir müşterimizde bu hastaneye gittiğinde tamamlayıcı sağlık sigortası bu farkı ödedi. Şunu da söyleyeyim, vatandaşın tamamlayıcı sağlık sigortası var ve SGK ile anlaşması olmayan bir hastaneye gitti. O zaman mağdur oluyorum hissi yaratılabiliyor.”