Reşat Bahat: SUT artmazsa bizlerle sigortacılar daima karşı karşıya gelecek

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), verdiği Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatı artmadığı müddetçe özel sağlık kuruluşları ile sigortacıların daima karşı karşıya geleceğini söyledi.

Nart Risk Managament Forum’da konuşan, Reşat Bahat, sigortacılara teşekkür etti. Başat, ödeme kapsamı dışındaki koronavirüsü özel sağlık sigortası kapsamı içine alarak hem sigortalıları mutlu ettiklerini hem de ciddi maddi sıkıntıdaki özel hastanelere liderlik gösterdiklerini, arkadaşlık yaptıklarını kaydetti.

Tamamlayıcı Sağlıkta Sayı Artıyor Kalite Artmıyor

Reşat Bahat, özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında da görüşlerini paylaştı. Bir milyon 700 bin özel sağlık sigortalısı olduğunu hatırlatan Bahat, “Ben 20 yıldır aynı rakamı duyuyorum. Tamamlayıcı sağlık sigortası artıyor ama asıl artması gereken özel sağlık sigortası” dedi.

Bahat, sözlerine şöyle devam etti: “Tamamlayıcı sigortaya gelince. Maalesef sayı artmasına rağmen kalite artmıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası maliyeti ve cepten harcamayı azalttığı için memnuniyet yaratıyor. Tamamlayıcı sigorta yapmış olan kişi ve kurumların sigortalıların memnuniyetlerini iyi yorumlamalarını tavsiye ederim. Çünkü SGK’nın verdiği SUT fiyatı artmadığı müddetçe özel sağlık kuruluşları ile sigortacılar daime karşı karşıya gelecekler. Sigortacılar, o sigortaladıkları bedelle hangi sayıya ulaşırsa ulaşsınlar, asla hastaların almaktan memnun olacağı bir hizmet kalitesine ulaşamayacaklar.

Bu konunun bizlerle sigortacılar arasında iyi konuşulması gerekiyor. Mutlaka sigortacıların da SUT’a her yıl enflasyon oranında bir güncelleme yapılması konusunda, siyasete ve kurumlara gerekli bildirimleri yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde bu sigortanın da sıkıntıya girmesi ciddi risktir.”

Özel Sağlık Kurumlarının Riskleri

Özel sağlık kurumlarındaki riskleri özetleyen Bahat, şu açıklamaları yaptı: “Öncelikli riskimiz hastalarımızın canını emniyete almak ve personelimizi olası sorunlardan korumak. İkinci riskimiz, sürekli değişen mevzuatımız. 365 günde ortalama 700 mevzuat değişiyor. Benim Başkanlık yaptığım 12 yılda da bu hiç sekmedi. Mevzuatlar sürekli değişirken bize SGK’nın ödediği SUT fiyatı değişmiyor. SGK’nın fiyatları değişmedi için tamamlayıcı sağlık sigortasının fiyatları da değişmiyor.

“Biz Olayın Neresindeyiz Bilmiyoruz”

Birçok hizmet sunucusu var. Bu hizmet sunucuları 350 bin kişi çalıştırıyor. Fakat özel sigortaların ve tamamlayıcı sağlık sigortasının büyüklüğünü bir kenara bırakırsak, bir tek büyük alıcı var; o da SGK. SGK’da maalesef kendi iradesi ile yönetilmiyor.

Bunların dışında finansal risklerimiz var. Enflasyonun yüksek, borçlanmanın zor olduğu dönemden geçtik. Para bulmanın zor olduğu dönemden geçtik.

Sağlık turizmi ile ilgili risklerimiz var. Sağlık turizmi sabit bir pazar değil. İkincisi iyi standardize edilmezse iyi vaka örnekleri olduğu gibi kötü vaka örnekleri de oluşuyor ve ülkenin repütasyonunu aşağı çekme riskiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Asimetrik ve dikine rekabet riskimiz var. Tamam, şehir hastaneleri ile kendi finanse ettiği bir sistemle çok devasa, çok büyük rekabete zor binalar ve cihazlarla hizmet sunuluyor. Tabi ki sunabilir, ancak bunlar yapılırken biz olayın neresindeyiz bilmiyoruz.

Pandemi riskimiz oluştu. Bundan sonra gelecek olan pandemiler riskimiz oluştu. Bu kabusu yönetmek öyle kolay değil.”

“Sağlık Sisteminin Ne Kadar Değerli Olduğunu Gördük”

Reşat Bahat, iyi bir sağlık sisteminin ne kadar değerli olduğunu bu pandemi döneminde hem Türkiye’nin hem de dünyanın net gördüğünü vurgulayarak, “Hangi ülkeler başarılı çıktı, pandemi sürecinden? 4-5 tanesini sayabiliriz; Japonya, Kore, Almanya, Türkiye, Avustralya gibi ülkeleri bir çırpıda sayabiliriz. Bu ülkelerin tamamına yakınının ortak özelliği yüzde 25’ten daha büyük özel sağlık kuruluşunun olması. Özel sağlık kuruluşlarının çok kaliteli olması. İyi bir sağlık sistemi sayesinde tabana yayılmış sosyal güvenlik kurumlarının tamamlayıcı ve özel sigortaların olması. Bu ülkelerin öne çıkan özellikleri. Demek ki, sistemimiz doğru. Bu sistemin geliştirilmesi lazım. Doğru sistemimize de aşık olmamamız gerekiyor. Olursak sistemin arızalarını düzeltemiyoruz” şeklinde konuştu.