Risklere hazırlıklı olmalıyız

 Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, koronavirüs salgını ile ilgili, “Her sigorta şirketinin doğabilecek risklere karşı kendini hazır tutması sektörün de doğal olarak ortak duruşunu belirlemekte en önemli adım olacaktır. Bu zor günleri de hep birlikte atlatacağız” dedi.

 

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının birçok sektörü olduğu gibi sigorta sektörünü de etkileyeceğini belirterek, “İçinde bulunduğumuz süreç, birçoğumuzun daha önce deneyimlemediği ve endişeyle takip ettiği bir süreç” dedi.

Mehmet Şencan, öncelikle bu tür salgın hastalık durumunda birey farkındalığının en önemli başlangıç olduğunu belirterek, “Dolayısıyla sektörde şirketlerin kendi iş sürekliliği çalışmaları kapsamında öncelikli olarak çalışanlarını ve iş ortaklarını bilgilendirmesi büyük önem taşıyor. İlk olarak çalışanların ve iş dolayısıyla iletişimde, temasta olunan kişilerin sağlığı ve güveliği için gerekli adımlar hızla atılmalı” şeklinde konuştu.

Durağanlık Yaşanabilir

Mehmet Şencan, salgın sonrası sektörde ve ekonomide beklenen tabloya da değinerek, şunları söyledi: “2020 yılında sektörün yüzde 15’in üzerinde büyüme oranı yakalayacağını öngörüyorduk. Ancak biz bu tahminleri ve bütçeleri yaparken koronavirüs riski gündemimizde yoktu. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Dünya ekonomisi bu durumdan etkileniyor. Sigorta sektörü de neticede ekonominin bir parçası. Devletimiz birtakım tedbirler alıyor. Bu olağanüstü duruma bağlı olarak bir durağanlık yaşanabilir. Bundan sonraki süreçte koronavirüsün ekonomiye kısa, orta ve uzun vadeli etkileri, sigorta sektöründeki artış oranlarını önemli ölçüde belirleyecektir. Buradaki gelişmelere göre büyüme ve artış oranlarının revizesi söz konusu olabilir. Ama sonrasından umutluyum, her şeyin yoluna gireceğini düşünüyorum.”

Risk Gerçekleşmeden Önlem Alınmalı

Mehmet Şencan, salgın döneminde sigortacılara düşen görevlerin neler olduğu konusunda da görüş belirterek, şu açıklamaları yaptı: “Sigorta şirketleri olarak insanları bilinçlendirmek ve risk henüz gerçekleşmeden tüm önlemleri almak her durumda olduğu gibi Covid-19 kapsamında da temel amacımız olmalıdır. Bu doğrultuda, her şirketin beklenen senaryoyu kendi içinde tatbikata tabi tutmasını öneririz.  Bu çalışmaların, doğabilecek kriz ortamını önceden görmek ve hissetmek anlamında katkısının yanı sıra, şirketlere alması gereken aksiyonlar konusunda da önemli bir analiz sunduğunu düşünüyoruz. Her sigorta şirketinin doğabilecek risklere karşı kendini hazır tutması sektörün de doğal olarak ortak duruşunu belirlemekte en önemli adım olacaktır.”