Nadya Güher Yazdı… Sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Anadolu Sigorta Sağlık Tazminat Müdürü Dr. Nadya Güher yazdı

Bir önceki yazımda neden sağlık sigortası yaptırmalıyız konusuna değinmiştim. Kısaca özetlemek gerekirse, Bireysel Sağlık Sigortasının size istediğiniz doktor ya da sağlık kurumunu seçme özgürlüğü tanıdığı gibi öngöremediğiniz boyutlara çıkabilecek sağlık giderlerinizi de güvence altına aldığını yazmıştım. Bu yüzden her bir bireyin en azından yatarak tedavili bir sağlık sigortasına sahip olması geleceğinin garantisi olarak görülmelidir.

Bu yazımda ise ana hatlarıyla bir sağlık poliçesi yaptırırken bilinmesinde fayda gördüğüm bilgilere yer vermek istedim.

Bireysel Sağlık Sigortası yaptırırken süreçlerin nasıl başlayıp ilerlediğinden kısaca adım adım bahsetmekte fayda var. Bireysel Sağlık Sigortası yaptırırken ilk adım kendinize uygun ürünü bulmanız, ikinci adım sigorta başvuru formunu doldurmanız ve bu form içindeki sağlık sorularına eksiksiz cevap vermeniz, üçüncü adım doldurduğunuz formda sağlıkla ilgili bir hastalık geçmişiniz mevcutsa sigorta hekimleri tarafından risk değerlendirmesi yapılması ve sağlık sigortasına hangi koşullarla dahil edileceğinizin bilgisinin verilmesi,  dördüncü adım koşulları kabul etmeniz durumunda poliçenizin düzenlenmesi.

Kendimize Uygun Olan Özel Sağlık Sigortasını Nasıl Seçmeliyiz?

Çocukluğumuzdan bugüne kadar olan sağlık geçmişimize, hastane kullanımlarımıza, ailesel yatkınlıklarımıza ve tabi ki bütçemize uygunluğuna bakarak karar vermek uygun olacaktır. Eğer geçmişinizde önemli sağlık sorunlarınız olmadıysa, hastaneye sağlıklı olduğunuz için çok fazla gitmediyseniz alacağınız sağlık sigortası ürünüyle, sık hastalanan ve hastaneyi sıklıkla kullanan birinin alacağı sağlık sigortası ürünü farklı olmalıdır. Aynı şekilde yeni evlenmiş ve çocuk düşünen bir kişinin seçeceği sağlık sigortası ürünü de farklı olmalıdır.

Özel Sağlık Sigortası Hangi Teminatlardan Oluşur?

Bireysel olarak özel sağlık sigortası yaptırmak istediğinizde karar vermenizi sağlayacak poliçe içeriğinde yer alan teminatlardan kısaca bahsetmek istiyorum. Sağlık poliçelerinin temelini yatarak tedavi teminatları olan ürünler oluşturur. Eğer yukarıda yazdığım gibi ayakta tedaviler için sık kullanımınız yoksa gelecekte de başıma ciddi bir sağlık sorunu geldiğinde yatışlı tedavilerim karşılansın derseniz en uygun sağlık sigortası ürünü budur. Özel sağlık sigortası poliçelerinin temelini oluşturan yatarak tedavili ürünler prim fiyatı olarak daha ucuz olan ancak teminat kapsamı açısından maliyeti yüksek olan tedavileri kapsayan poliçelerdir. Bunu geleceğinize bir yatırım olarak, eskiden annelerimizin mutfak masraflarından kenara ayırdığı ne olur ne olmaz parası gibi düşünmelisiniz.

Yatarak tedavi teminatı olan sağlık sigortası nedir, neleri kapsar sorusunu da yanıtlamak gerekir. Aşağıda yer verdiğim teminatlar Anadolu Sigorta’da uygulanan yatarak tedavi teminatlarıdır. Yatarak tedavili bir sağlık sigortası satın aldığınızda, yatarak tedavi teminatları ve diğer tedavi teminatları olarak iki ayrı başlık göreceksiniz. Diğer sigorta şirketlerinde de içerik aynı olmakla beraber farklı değişkenlerde içerebilir.

Sigorta Şirketlerinde aşağıda adı geçen teminatlarda neler farklılaşıyor, bu bilmeniz gereken konulardan biri. En önemlilerini yazmak gerekirse: Hastanede bir yıl içinde dahili ya da cerrahi yatış süresi kaç gün, yoğun bakım yatış süresi kaç gün ve diğer tedavi teminatları içinde yer alan teminatların yıllık limitleri ne kadar sorularını sormamız gerekiyor. Bunun dışında bir diğer önemli konu ise, yatışlı tedavilerin yurt dışında karşılanmasını sağlayan tedavi limit ve ödeme oranları olmalı. Bunlar sağlık sigortası alırken dikkat etmeniz gereken başlıca konular olarak öne çıkmaktadır.

Bu soruların cevabında size en geniş kapsamı sunan sigorta şirketi ürününü seçmeniz ileride ihtiyaç duyduğunuzda giderlerinizin büyük oranda karşılanması açısından çok önemlidir.

Yatışlı tedavili poliçe aldığınızda aşağıdaki örneğe benzer bir teminat içerikleri tablosu ile karşılaşacaksınız:

YATIŞLI TEDAVİLİ BİREYSEL SAĞLIK SİGORTASI TEMİNAT İÇERİĞİ

Yatışlı Tedavi Teminatları

Aşağıda yer alan teminatlar; ürünümüzün geçerli olduğu anlaşmalı sağlık kurumlarında yüzde 100 ödeme oranı ile ve limitsiz olarak karşılanmaktadır.

 • Ameliyat
 • Oda-yemek-refakatçi
 • Yoğun bakım
 • Doktor takibi
 • İlaç yatarak
 • Tanı yatarak
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi
 • Diyaliz

Diğer Tedavi Teminatları

Aşağıda yer alan teminatlar; ürünümüzün geçerli olduğu anlaşmalı sağlık kurumlarında yüzde 100 ödeme oranı ve değişen limitlerle karşılanmaktadır.

 • Küçük müdahale
 • Evde bakım
 • Rehabilitasyon
 • Ameliyat sonrası fizik tedavi
 • Suni uzuv
 • Ambulans
 • Yurtiçi hava ambulansı
 • Yurtdışı hava ambulansı
 • Yardımcı tıbbi malzemeler
 • Kontrol Mamografi
 • Kontrol PSA

Yukarıda temel olarak minimumda sahip olabileceğiniz özel sağlık sigortası teminat tablosunu gördünüz. Eğer yatışlı bir sağlık sigortası poliçesi alırsanız sigorta şirketinin ödeyeceği teminatları, ödeme oranlarını ve limitlerini bu tabloya bakarak karar verebilirsiniz.

Yatışlı tedavili sağlık sigortası ürünlerinin üzerine her sigorta şirketinin farklılaştırarak ve belli ayakta teminatları da ekleyerek yaptığı ürün çeşitleri de bulunuyor. Yani size satın alma gücünüzü zorlamadan alternatif ürünler de sunabiliyorlar. Yine Anadolu Sigorta’dan örnek vermem gerekirse yatışlı tedavili bir poliçe üzerine hastalığın teşhisini sağlamak için gerekli olan ileri görüntüleme yöntemlerini eklediği bir poliçe çeşidiyle, kan tahlilleri ve görüntülemeyi bir arada eklediği bir başka poliçe çeşidi de bulunmaktadır.

Eğer çocuğunuz varsa ya da tıbbı sorunlarınız için sık hastaneye gitmeniz gerekiyorsa veya ilerde bebek yapma planınız varsa hem ayakta hem de yatarak tedavili bir ürünü almanız doğru olacaktır. Ayakta tedavili planlar yine her sigorta şirketine göre farklılık gösterse de aşağıdaki temel unsurları içermektedir. Ayakta tedavi teminatlı poliçeler yukarıda bahsettiğim yatarak tedavili poliçeler gibi ayrı bir ürün olmayıp yatarak tedavilere ek olarak satın alabileceğiniz bir üründür. Sadece yatışlı tedavi içeren bir poliçe alabilirken, tek başına ayakta tedavileri olan bir poliçe satın alamazsınız.

Ayakta Tedavi Teminatları

 • Doktor muayene
 • İlaç ayakta
 • Tanı ayakta
 • Fizik tedavi
 • Menopoz*
 • Trafik kazası sonucu diş tedavi giderleri
 • Doğum mutad kontrolleri
 • Kontrol mamografisi*
 • Psa*
 • Kolonoskopi*

Ayakta tedavili bir sağlık sigortası alırken yine ihtiyacınız doğrultusunda seçebileceğiniz geniş bir ürün yelpazesi olduğunu da belirtmek isterim. Farklılığı oluşturan ayakta tedavilerin ödeme oranları ve yıllık teminat limitleridir.

Özel Sağlık Sigortası yaptırırken kendinize uygun sağlık ürününü nasıl seçmelisiniz, ayakta ve yatarak tedavili sağlık ürünlerinin teminat içeriğinde neler var bu yazıda bunlara değinmeye çalıştım. Teminat içeriklerinin dışında her sigorta şirketine göre değişen ve sağlık sigortanızın neleri kapsayıp, neleri kapsamadığına dair detayın yer aldığı “özel şartlar” kısmı da yine bilmemiz gereken konu başlıkları arasında yer almaktadır. Özel şartların içinde nelerin olduğu ve nelere dikkat etmemiz gerektiğine ise bir sonraki yazımda değineceğim.

Sağlıkla Kalın

 Yazarın Diğer Yazılarını Okumak İçin Aşağı Kaydırın 

Sağlığınız Güvence Altında mı?

Dr. Nadya Güher: Her gün yüzlerce sigortalımıza hastanedeki tedavileri için sigorta şirketi olarak yüksek rakamlar ödüyoruz, ama en önemlisi her yaş grubunda çok ciddi hastalıkların bir anda ortaya çıktığını yakından da görüyoruz.
Anadolu Sigorta Sağlık Tazminat Müdürü Dr. Nadya Güher, ‘sigortagazetesi.com’ için yazdı  
Hepimiz doğduğumuz andan itibaren yaşamımızı idame ettirmeyi önce ebeveynlerimizle, sonrasında yaş aldıkça kendi bilgi ve becerimizle sağlamaya çalışırız. Temel olarak kimseye muhtaç olmadan birey olarak ayakta durmak ve elimizden geldiğince kendimize konfor alanı sağlamak isteriz.

Ancak bu konfor alanımızı sağlayan en önemli şeyin sağlık olduğunu, bizim ya da yakınlarımızın başına bir şey gelmeden fark edemeyiz ne yazık ki. İşte bu noktada sağlığımızı en iyi şartlarda nasıl güvenceye alabiliriz sorusunun yanıtını bu yazıda anlatacağım.

Neden Özel Sağlık Sigortası Yaptırmalıyız?

Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) kendi isteğimizle parasını ödeyerek satın alabileceğimiz bir sağlık güvencesidir. Neden özel sağlık sigortası yaptırmalıyız? Bugün ya da gelecekte başımıza bir sağlık sorunu geldiğinde istediğimiz hastane ve hekime en kısa sürede ulaşabilmek,  teşhis ve tedavimizi geciktirmeden sağlık hizmetini alabilmek en önemli nedenlerinden biridir.  Özel hastanelerde kendi cebimizden para ödeyerek hizmet almak, sağlık poliçesi olan bir kişinin bu hizmeti almasına göre oldukça maliyetlidir ki, bu da sağlık sigortası almanın diğer önemli avantajlarından biridir.

Bildiğiniz gibi ciddi hastalıkların tedavileri evinizi, arabanızı satsanız da karşılayamayacağınız maliyetlere çıkabiliyor. İşte bu maliyetleri düşünmek istemiyorsanız; yine sağlık sigortası yaptırmak için bir neden. Çoğumuz arabamızın başına bir şey gelirse diye daha arabayı alırken kaskomuzu yaptırırken, sağlığımız için aynı kaygıyı duymayıp ne yazık ki, sağlık poliçesi bile yaptırmıyoruz.

Oysaki, arabanın bedeli belli ve en kötüsü pert olması. Sigorta şirketinden alacağınız parayla yeni bir araba alabilirsiniz, ama sağlığınız için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sağlığımızın biçilir bir bedeli olmadığı gibi zamanında teşhis konmaz ve tedavi olmazsanız yenisini alma şansınızda olmayacaktır; bir de üstelik sigortanız yoksa özel hastanelere milyonlarca TL ödeme yapmak durumunda kalırsınız.

Her Bütçeye Uyabilecek Sağlık Ürünleri Bulunuyor

Sizleri sağlık sigortası poliçesi yaptırmaya ikna etmek istiyorum, çünkü her gün yüzlerce sigortalımıza hastanedeki tedavileri için sigorta şirketi olarak yüksek rakamlar ödüyoruz ama en önemlisi her yaş grubunda çok ciddi hastalıkların bir anda ortaya çıktığını yakından da görüyoruz.

Özel Sağlık Sigortası primlerinin çok yüksek olduğuna dair genel bir yanılgı var. Oysa her bütçeye uyabilecek sağlık ürünleri bulunuyor. Bir sigortacı ve aynı zamanda bir hekim olarak tavsiyem, en azından yatışlı teminatları olan bir sağlık poliçesi almanız.

Bir kişinin sağlık poliçesi alırken ihtiyaçlarının ne olduğunu anlaması ve ona göre içeriğini seçmesi gerekir. Örneğin, yeni evlenmiş bir çiftin ileride bebek sahibi olmaları ihtimaliyle doğum dahil bir poliçeyi tercih etmesi; çocuğu olan bir kişinin rutin çocuk muayene ve giderlerinin karşılanabilmesi için hem ayaktan hem de yatarak teminatlı bir poliçeyi tercih etmesi gerektiği gibi.

Bu yazıda özel sağlık sigortasına neden ihtiyacımız olduğunu kısaca özetlemeye çalıştım, bundan sonraki yazılarda daha teknik konulara değinerek, sağlık sigortasının tüm detaylarından bahsetmeye çalışacağım.

Sağlığımız kadar sağlımızı korumak için yapacaklarımız ne kadar önemliyse, yarını düşünmeden sağlığımızı güvenceye almak da bir o kadar önemli.