Salgın sigortacılığı ciddi etkileyecek

0

HDI Sigorta CEO’su Ceyhan Hancıoğlu, koronavirüs salgını ile ilgili, “Sigorta sektöründe genel bir görüş vardır, ‘ekonomik kriz uzun sürmez ise sektör bunu çok fazla etkilenmeden atlatır’. Dolayısıyla bu krizin ne kadar süreceği de önemli” dedi.

HDI SİGORTA CEO’su Ceyhan Hancıoğlu, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının sigorta sektörünü ciddi şekilde etkileyeceğini söyledi. Sigorta sektörünün dünyadaki yerinin çok önemli olduğunu belirten Hancıoğlu, “Bu önem hem gündelik yaşam hem de ekonomik alanda çok büyük önem ve etkilere sahip. Hem yaşam hem de ekonomik alanda bu kadar öneme sahip belki de ilk sıralarda gelen bir sektörde faaliyet gösteriyoruz; dolayısıyla tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs salgını sektörümüzü ciddi şekilde etkilemektedir” dedi.

Ceyhan Hancıoğlu, koronavirüs saygını sürecinde sektörün iyi bir sınav verdiğini ve ilk günden beri şirketlerin gelişen teknolojinin de desteğiyle evden çalışma uygulamasına hızlıca geçtiğini, kesintisiz olarak müşterilere, dağıtım kanallarına, iş ortaklarına hizmetlerini aksatmadan sürdürdüğünü ifda ederek, şunları söyledi:

Fırtınadan Çok Etkilenmeyeceğiz

“Şirketler bu dönemde tüm iş ortaklarına kesintisiz hizmet vermenin yanı sıra virüsün yayılmaması için onlarla yapılması gerekenler konusunda da sürekli iletişim halindeler. Hizmet sektörü olarak teknoloji yoğunluklu olarak faaliyetlerimizi sürdürmemizden de kaynaklı olarak (hem şirketler hem de dağıtım kanallarımız), ‘Evde Kal’ sloganına da rahatlıkla uyum sağladık. Bütün bunların ışığında bu virüs atlatıldığı zaman sektör paydaşlarının çalışanlarının bu fırtınadan çok fazla etkilenmeden hayat kaldıkları yerden devam edeceğini düşünüyorum.”

Ekonomiye Etkisi Yüksek Olacak

Ceyhan Hancıoğlu, koronavirüsün ekonomik etkisine de değinerek, “Biliyoruz ki sigorta sektörü ekonomik çalkantılardan iyi ya da kötü yönde ilk etkilenen sektörlerin içinde yer almaktadır. Bu salgınında ekonomiye etkilerinin çok yüksek olacağı daha ilk günden belli olmuştu, doğal olarak sigorta sektörü de bundan nasibini alacak. Sigorta sektöründe genel bir görüş vardır, ‘ekonomik kriz uzun sürmez ise sektör bunu çok fazla etkilenmeden atlatır’. Dolayısıyla bu krizin ne kadar süreceği de önemli. Ama görünen o ki bu kriz pek kısa sürmeyecek ve sigorta sektörü de bundan nasibini alacak. Aslında sektör yıla çok iyi başladı. Şubat sonunda hayat dışı prim üretimi yüzde 21 büyümeyi yakalamıştı ama  Mart ayı büyüme gidişatına baktığımızda sektördeki genel görüş geçen seneye göre yüzde 20’ler civarında bir daralmanın olabileceği yönündedir. Tüm dünya ve hükümetimizin de ifade ettiği gibi Hazirana kadar salgının önüne geçilirse sigorta sektörünün yılın ikinci yarısında tekrar ilk iki aylık ivmeye geri dönerek yılı anlamlı bir büyümeyle bitireceğini söyleyebiliriz” dedi.

Tüketicinin Öncelikleri Değişiyor

Ceyhan Hancıoğlu, salgın sonrası sigortacılıkta ve ekonomide beklenen tablo hakkında da şu değerlendirmeleri yaptı: “Salgının ekonomiye ciddi etkileri olacağı zaten daha bugünden herkesçe dile getiriliyor. Bütün siyasiler, bilim insanları bu salgından sonra yeni bir dünyaya adım atacağımızı ifade ediyorlar. Bu yenidünyaya en hızlı şekilde ayak uyduracak ülkeler, şirketler daha da güçlenerek yollarına devam edeceklerdir. Sektörümüze etkisi ise kısa sürerse sektör kendini çabuk toparlar diye düşünüyorum; Haziran sonu ya da en geç yaz sonu. Ama ekonomik kriz uzun sürerse geçmiş tecrübelerimiz bize gösteriyor ki sektörümüz bundan ekonomiden daha fazla olumsuz yönde etkileniyor. Çünkü müşterilerimizin öncelikleri değişiyor; sigorta, müşterilerimizin harcama kalemleri sıralamalarında arka sıralara doğru itiliyor.”

Krizin Süresi Önemli

“Krizlere her daim alışık bir sektör olarak, özellikle Türk sigorta sektörünün rahatlıkla söyleyebilirim ki yaşamsal ve ekonomik etkileri bakımından bu krize en hızlı tepki ve en hazırlıklı tepki veren sektörlerin başında geliyoruz” diyen Ceyhan Hancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla minimum sorunlarla süreci yönetiyoruz ve yönetmeye devam edeceğiz. Etkileri bakımından değerlendirdiğim de ise, yaşamsal olarak minimum seviyelerde etkilenerek çıkacağımızı söyleyebilirim. Ekonomik olarak etkileri için ise yukarıda da belirtmiş olduğum gibi krizin süresi bunu netleştirecektir. Kısa süren bir krizden az bir kayıpla kısa sürede toparlanarak çıkarız. Kriz uzun sürerse, hem ekonomik etkileri ağır olur hem de toparlanmamız zaman alır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin