Scooterlar için düzenleme yolda. Trafik sigortası yaptıracaklar mı?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı scooterlarla ilgili yeni düzenleme yapıyor. Buna göre scooter tanımı Karayolları Trafik Kanunu’na eklenecek. Yeni düzenlemede scooterların zorunlu trafik sigortası yaptırıp yaptırmayacağına ise İçişleri Bakanlığı karar verecek. Sene başında bu yana da scooter ile yaşanan kazalarda iki genç hayatını kaybetti.

Editör: Aytaç NALLAR

Son dönemde sayıları artan ve rağbet gören scooterlarla ilgili yeni düzenleme hazırlanıyor. Hazırlanan taslakta son aşamaya gelindi.

Taslakta, scooterlar, araç tanımlaması ile trafiğe çıkacaklar ve plaka gibi kimlik bilgisi taşıyacaklar. Scooterı kiralayan kişiler trafikte kural ihlali, hatalardan sorumlu tutulacaklar. İşletmesini yapanlar ise bakanlıktan lisans, belediyeden de yetki belgesi alacak.

Scooterların azami hız sınırı ise trafikte 18 km. olacak ve hız sınırı 50 km. ve üzeri olan yollarda ise scooter kullanılamayacak. Kask, dizlik, gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek ve birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak. Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. Scooterlar ile eşya ve yük taşınamayacak. Yapılan çalışmaya göre de scooter tanımı Karayolları Trafik Kanunu’na eklenecek.

35 Bin Scooter Bulunuyor

Peki, scooterlar karayolları tanımına girecekse, zorunlu trafik sigortası yapılacak mı? Sigortagazetesi olarak konuyu araştırdık. Kimi kesimler scooterların trafikte dolaşacağını öne sürerek, zorunlu olarak trafik sigortasını yaptırması gerektiğini savunuyor. Kimi kesimler ise trafik sigortasına gerek olmadığını söylüyor.

Türkiye’de 35 binden biraz fazla elektrikli scooter bulunuyor. Ağırlıklı olarak da İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Eskişehir illerinde kullanımı yoğunlaşıyor.

İki Genç Hayatını Kaybetti

Scooter ile ilgili ilk ölümlü kaza bu yılın şubat ayında, İstanbul, Beşiktaş’ta yaşandı. Bir otomobil, kiralık elektrikli scooterla yolun karşısına geçmeye çalışan 17 yaşındaki gence çarptı ve genç kazada hayıtını kaybetti.

Bugün yaşanan yeni bir kaza olayında ise Pendik’te kiraladığı elektrikli scooter ile yaya geçidinden yolun karşısına geçmeye çalışan 20 yaşındaki genç, otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Bu da şunu gösteriyor ki, scooter sayısı ve kullanımı arttıkça kazalar da artacak ve bu kazalarda özellikle gençler hayatını kaybedecek.

Kararı İçişleri Bakanlığı Verecek

Gelelim, yeni düzenlemede, scooterların, zorunlu trafik sigortası kapsamı içinde olup olmayacağına. Scooterlar ile ilgili düzenlemeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı hazırlıyor. Bakanlık, scooterların hem kullanımına hem de işletmesine standart getirecek. Ancak iş; trafik ve trafik kanunu olunca, devreye İçişleri Bakanlığı girecek. Öğrendiğimize göre de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, taslağı hazırlayıp, İçişleri Bakanlığına gönderecek. İçişleri Bakanlığı da scooterların Trafik Kanunu’nda tanımlamasını yapacak ve varsa başka düzenlemeleri de taslağın içine ekleyecek. İşte bu düzenlemelerden biri de trafik sigortası. Yani, scooterların zorunlu trafik sigortası yaptırıp yaptırmayacağına İçişleri Bakanlığı karar verecek.