Şencan: Bitiş düdüğü ile sağlık sistemi eski ayarlarına dönecek

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, önümüzdeki günlerde sağlık sektörünün sigortayla beraber sağlıkta ileri hamleler yapacağını söyledi. Sigorta Haftası nedeniyle Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) düzenlediği ‘Covid ve Sonrası Sigortacılıkta Global Trendler ve Türkiye Perspektifi’ konulu panelde konuşan Mehmet Şencan, sağlık sigortaları ile ilgili açıklamalar yaptı.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, salgının başladığı ilk günlerde sigorta sektörünün beraberlik içinde salgınla ilgili giderleri özel sağlık sigortalarının teminatı içine dahil ettiğini hatırlattı. Şencan, sektörün bu anlamda iyi bir sınav verdiğini belirterek, “Sektör şunu da test etti; sürdürülebilirlik, güçlü sermaye, güçlü mali bünye. Sektörün bunlara haiz olduğu görüldü. Çünkü böyle bir gider kararı verdiğiniz an karşılama gücünüzün olması lazım” dedi.

Sağlıkta Ciddi Erteleme Oldu

Mehmet Şencan, salgın nedeniyle sağlık konusunda ciddi bir erteleme ve bunun getirdiği birikmenin söz konusu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hastaneye gitme konusunda bir kaçma var. Endişe söz konusu. Salgında bitiş düdüğü ile birlikte veya bunlar bittiği zamanda yeniden sağlık sistemi eski ayarlarına kavuşacak. Endişeler, kaygılar giderilecek, buraya doğru bir akım olacak; bunu bekliyoruz. Peki, sigorta sektörü bunu beklerken neler yapıyor? Bir defa karşılıklarını, yani bunlarla ilgili giderleri izliyoruz. Sektör hazırlıklarını yaptı, fonları hazırladı. Bu sağlık giderleri ile ilgili tahminleri var.”

Uzaktan Görüntülü Hizmetler Devam Edecek

Mehmet Şencan, önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelere de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tele sağlıkla ilgili uzaktan görüntülü danışmanlık hizmetleri devreye girdi, neredeyse 24 saat sigorta şirketleri bu hizmetleri vermeye başladı, uzaktan sağlıkla ilgili ya da dijital sağlıkla ilgili bu uygulamaların olgunluğa kavuşacağını düşünüyorum. 18 yaş altı bireysel emeklilik sistemine dahil oldu. Burada özellikle genç nüfusa yönelik özel sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası olabilir. BES’in bu tip ürünler ile entegre edilmesi söz konusu. Dijital tarafta uzaktan görüntülü hizmetlerin daha da gelişeceğini öngörebiliriz.”