Siber hasarlar yüzde 83 arttı, saldırıya uğrayan farkına bile varmıyor

Sigorta brokerliği ve risk danışmanlığı şirketi Marsh, çok uluslu birleşmiş hukuk firması CMS ve iş dönüşüm danışmanlık firması Wavestone iş birliğinde hazırlanan ‘Siber Hasarların Değişen Yüzü Raporu’nun sonuçları açıklandı. Rapora göre, Kıta Avrupası’nda münferit siber poliçelerinde siber hasar bildirimleri yüzde 83 arttı.

Raporun sonuçlarına göre; siber hasarların yüzde 67’si kötü niyetli saldırılardan, yüzde 14’ü ise fidye yazılım saldırılardan kaynaklanıyor. Gittikçe daha karmaşık hale gelen saldırılar birkaç haftayı aşan uzun iş kesintilerine neden olabiliyor. Bu tarz saldırılar sonrası bildirilen siber hasar maliyetlerinin yüzde 71’ini acil durum kurtarma önlemleri ve asistan hizmetleri oluşturuyor.

Siber riskler, tüm sektörler için önemli bir risk olmaya devam ederken, 2019 yılına ait en yüksek hasar bildirimleri üç sektörden geliyor. 2019’da rapor edilen hasar bildirimlerin yüzde 21’i finans sektörüne, yüzde 13’ü perakende sektörüne ve yüzde 9’u ise iletişim, medya ve teknoloji firmalarına ait.

İzinsiz Girişten 164 Gün Sonra Farkına Varıyorlar

Rapora göre saldırıya uğrayanlar, izinsiz girişten ortalama 164 gün sonra saldırıdan haberdar oluyor. Siber suçluların birincil motivasyonu ise mali kazanç ve veri hırsızlığı olduğu belirtiliyor.

Siber suçlarda özellikle fidye yazılımı saldırıları hem sayı hem de karmaşıklık açısından arttıkça, şirketlerin büyük iş kesintisi risklerine ve vaka yönetim maliyetlerine maruz kaldığına dikkat çeken Marsh Türkiye Eş CEO’su Yeşim Aksüt, “Buna karşılık özellikle koronavirüs pandemisinin getirdiği uzaktan çalışma modelindeki artışı da göz önünde bulundurduğumuzda her geçen gün siber sigortaya talep artıyor. Siber sigorta, olası bir saldırının şirkete olan her türlü olumsuz etkisini azaltmaya ve siber risklere karşı kurumsal dayanıklılığı artırmaya yardımcı oluyor” dedi.