Tamamlayıcı emeklilikte iki model olacak, devlet yüzde 1 katkı yapacak

0
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda tamamlayıcı emeklilik sisteminin detaylarını anlattı. İki model olacak. Biri karma tamamlayıcı emeklilik planı, diğeri isteğe bağlı tamamlayıcı emeklilik planı. İsteğe bağlı planda devlet yüzde 1 katkı yapacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda tamamlayıcı emeklilik sisteminin detaylarını anlattı. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Zehra Zümrüt Selçuk, tamamlayıcı emeklilik sisteminin iki modelden oluştuğunu, birincinin karma tamamlayıcı emeklilik planı, ikincisinin ise isteğe bağlı, tercihli tamamlayıcı emeklilik planı olduğunu söyledi.

Karma Tamamlayıcı Emeklilik Planı

Çalışanların kazanılmış haklarının geriye gitmesini istemediklerini, tüm modellerde de bunu sağladıklarını belirten Selçuk, kıdem tazminatının 1 seneye 30 gün olarak düzenlendiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu 30 gün, yüzde 8,33’e denk geliyor. Bu bir senelik çalışmanın karşılığı 30 gün, kıdem almanın karşılığı yüzde 8,33. Biz bu modelde neyi önerdik? Modelde yüzde 8,33 korunmakla kalmıyor aslında üstüne çıkıyoruz. 8,33, 30 günün karşılığı dersek; 20 günü, yani yaklaşık yüzde 5,55’i, hiç dokunmadan aynen devam edecek. Buna artı olarak, 10,8 günlük karşılık olarak yüzde 3’ü fona aktarmalarını, yani kendi bireysel fonlarında olacak. Fonlarına aktarmaları karşılığında toplamda 30,8 yani 31 güne denk gelecek. Dolayısıyla işçimizin kazanılmış haklarından ya da gün sayılarından herhangi bir eksilme kesinlikle mümkün değil. Bu, Karma Tamamlayıcı Emeklilik Planı dediğimiz.”

Tercihe Bağlı Tamamlayıcı Emeklilik Planı

İkinci modelin ise tercihe bağlı tamamlayıcı emeklilik planı olduğunu ifade eden Selçuk, bununla ilgili de şu açıklamaları yaptı:

“Tercihe bağlı olan kısımda da hem işçimiz, çalışanımız hem de işverenimizin, devletin katkı sunduğu bir plan olacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemlerinde çoğu ülkede esasında devlet katkısı yok. Ama biz burada yaklaşık yüzde 1 oranında devlet katkısı koyacağız. Teşvik etmek için. Aynı zamanda da çalışanlarımızın ödemesi öngörülen oranlarda da vergi indirimi, damga vergisinde belli indirimleri de düşürdüğümüz zaman onların ödeyeceği aslında çok minimal olacak. Yani medyada yansıtılan oranların çok altında olacak. Çünkü biz onlara dair vergi indirimlerini de planlıyoruz.”

Her Çalışan Karma Sisteme Geçecek

Zehra Zümrüt Selçuk, “Çalışanlar, istedikleri zaman ya karma sisteme ki zaten başta herkesin karma sisteme geçmesi planlanıyor ama karma sistemden de tercihli sisteme geçebilirler. Tercihli sistemin tabii ki ileriye dönük getirisi daha fazla olacak ama ona geçmek istemeyenler de karma sistemde kalacaklar” dedi.

Zehra Zümrüt Selçuk, kıdem tazminatı düzenlemesi için yürürlük tarihinin 2022 olarak hedeflediklerini de belirterek, “Görüşmeler devam edecek. Neden 2022’yi hedefliyoruz? Çünkü bu süreç içinde sisteme şirketlerimizin alışması, çalışanlarımızın adapte olması için böyle bir süre belirlemiş olduk” dedi.

Her 4 İşçiden 1’i Kıdem Tazminatını Alıyor

Bakan Selçuk, her 4 işçiden 1’nin kıdem tazminatı alabildiğine de değinerek, şunları söyledi: “Kıdem tazminatı alabilen işçilerimiz kadar alamayan işçilerimiz de var. SGK’da kıdem tazminatı bildirgelerini incelediğimiz zaman, kıdeme hak kazanarak işten çıkışı yapılan işçi sayısını hesapladığımızda yüzde 24 oranında. Yüzde 24 ne demek, her 4 işçimizden biri ancak kıdem tazminatı alıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin