Ticari alacak sigortasının reasüransına devlet desteği

Devlet destekli ticari alacak sigortasında devlet tarafından taahhüt edilecek reasürans desteğine yönelik karar bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı.

Karara göre, KOBİ’lere yönelik ticari alacak sigortası sunulmasını içeren devlet destekli sistem kapsamında 1 Nisan 2021 ila 1 Nisan 2022 döneminde yapılan sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan, ancak reasürans ve retresesyon yoluyla transferi yapılamayan risklerin hasar prim oranı; Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’nin üzerinde kalan ve teminat verilen riskin yüzde 50’lik kısmını oluşturan pay için yüzde 75 ve üzeri, teminat verilen riskin kalan yüzde 50’lik kısmını oluşturan pay için yüzde 110 ve üzeri için reasürans desteği devlet tarafından taahhüt edildi.

Reasürans desteği için uygun bedel, ilgili dönemde iptaller düşüldükten sonra yazılan brüt primin binde 5’i olarak devlet desteğinin gerekli olacağı hasar prim oranına ulaşılması durumunda ilgili dönemde iptaller düşüldükten sonra yazılan brüt primin yüzde 1,5’i olarak belirlendi.

Karara göre, reasürans desteği ihtiyacının ortaya çıkması durumunda Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’nin talebi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden ödenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin