Trafik sigortasının fiyatında indirim

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, yaptığı yeni düzenleme ile sigorta şirketlerinin trafik sigortasında her ay yapacakları yüzde 1.5’luk zam oranını aşağı çekti. Buna göre şirketler Haziran ayından itibaren fiyatlarını sadece yüzde 0.75 artırabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, trafik sigortasında yaptığı yeni düzenleme ile fiyat artış oranını düşürdü. Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü yeni yayımladığı genelge ile trafik sigortası fiyat artışlarında da yeni düzenleme yaptı.

Buna göre; sigorta şirketleri, 2020 yılı Haziran ayından itibaren trafik sigortası primlerini aylık yüzde 0,75 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) ve 2021 yılı Ocak ayından itibaren aylık yüzde 1 olarak artırabilecekler.

Aylık Fiyat Artışı % 0.75 İle Sınırlandırıldı

2017’nin Nisan ayında yasal düzenleme yapılarak, trafik sigortasında azami fiyat (tavan fiyat) uygulamasına geçildi. Tavan fiyat uygulaması çerçevesinde de Hazine ve Maliye Bakanlığı, sigorta şirketlerine, trafik sigortası fiyatlarını her ay yüzde 1.5 oranında artırma hakkı tanıdı. Buna göre, sigorta şirketleri, her ay, fiyatlarını yüzde 1.5 artırabiliyordu. Bu da yıllık yüzde 18 artış anlamına geliyor.

İşte yeni düzenleme ile bu oran aşağı çekildi ve Haziran ayından itibaren yüzde 1,5’lik fiyat artırım oranı yarı yarıya düşürülerek yüzde 0.75’e çekildi. Bu da şu anlama geliyor; Haziran ayından itibaren sigorta şirketleri trafik sigortası fiyatlarını her ay yüzde 0,75 artırabilecek. Bu da sene sonuna kadar toplam yüzde 4,5 artırım yapılacak anlamına geliyor.

2021 Ocak ayından itibaren de artırım oranı aylık yüzde 1 olacak.