Türkiye’nin en değerli markaları içine 5 sigorta şirketi girdi

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, yeni yayınladığı raporla Türkiye’nin En Değerli 100 Markası içinde; Anadolu Sigorta, Aksigorta, AvivaSa Emeklilik ve Hayat, Halk Sigorta, Güneş Sigorta yeraldı.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Türkiye’nin En Değerli ve En Güçlü Markaları Raporu-2020’yi yayınladı. Brand Finance, 2020 yılına ilişkin “Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100” çalışmasını tamamlayarak, açıkladı.

Türkiye’nin En Değerli 100 Markası içine 5 sigorta şirketi girdi. 100 marka içinde; Anadolu Sigorta 46. sırada, Aksigorta 67. sırada, AvivaSa Emeklilik ve Hayat 68. sırada, Halk Sigorta 89. sırada, Güneş Sigorta 92. sırada yer aldı.

Raporun geneline bakıldığında çalışma sonuçlarına göre Türkiye’nin En Değerli ve En Güçlü Markaları Raporu arasında Türk Hava Yolları 1.975 milyar dolar marka değeri ile Türkiye’nin en değerli markası olarak saptandı. İkinci en değerli marka 1.616 milyar dolar değer ile Ziraat Bankası olurken, 1.538 milyar dolar marka değeri ile Garanti Bankası üçüncü sırada yer aldı. Açıklanan Rapora göre, bu yıl listeye 8 yeni marka dahil oldu; Lc Waikıki, Koç Sistem, Kordsa, Odeabank, Aytemiz, Mars Lojistik, Ege Profil ve Nobel İlaç.

Brand Finance, sıralama tablolarında yer alan markaların değerini ISO 10668 standardı doğrultusunda, “Hak Bedeli” yöntemi ile hesaplıyor. Yöntem, bir lisansörün markasını açık pazarda lisanslayarak elde edeceği kazanç esasından hareketle şirketin elde ettiği hasılata hak bedeli uyarlayarak net marka değerine ulaşılıyor.