Ücretsiz izin desteği için başvurular başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılanlara yapılacak olan nakit desteği için başvuruların başladığını söyledi.

İşvereni tarafından ücretsiz izne ayrılanlara ödenecek olan ücret desteği için başvurular başladı. Ödemeler ise çalışanın ücretsiz izne ayrıldığı ayı takip eden ayın 8’inden itibaren ödenecek.

Koronavirüs önlemleri çerçevesine çıkartılan yeni yasa ile 15 Mart tarihinden itibaren izne çıkartılanlar, ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar işsizlik sigortası fonundan günlük 39.24 lira, aylık da 1.177 lira nakdi ücret desteği alacaklar.

22 Nisan’dan İtibaren Başvurular Başladı 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, açıklama yaparak, nakdi ücret desteği için başvuruların başladığını söyledi. Selçuk, “İşverenler, ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin bildirimlerini, SGK’nın işveren sisteminden ‘kovid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek bugünden itibaren yapabilirler.” dedi.

Selçuk, bildirimlerin ücretsiz izin verilen her ay için ayrı ayrı olmak üzere, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 3’üne kadar yapılacağını, çalışanların ayrıca başvuru yapmasına gerek olmadığını kaydetti.

Ayın 8’inden İtibaren Ödenecek

Zehra Zümrüt Selçuk, ücretsiz izne ayrılan işçilerin 15 Mart’tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneğine hak kazanamayanların nakdi ücret desteğinin, İŞKUR tarafından izleyen ayın 8’inden itibaren ödeneceğini vurguladı.

Selçuk, Mart’ın 15’inden sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayanlara da nakdi ücret desteği verileceğini, bu işçilerin daha önce yapmış oldukları işsizlik ödeneği başvurusu dışında herhangi bir başvuru yapmasına gerek olmadığına dikkat çekti.

Selçuk, “15 Mart’tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneğine başvurmamış olanların, İŞKUR üzerinden e-Devlet aracılığıyla işsizlik ödeneğine başvuruda bulunabilecek” dedi.