Zafer Sönmez: En ucuz maliyetli fonlama sigortadan gelir

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, alt yapı olsun, kalkınmaya yönelik yatırımlar olsun en ucuz maliyetli fonlamanın sigorta şirketlerinden geldiğini söyledi. Sönmez, bankaların iştiraki olan sigorta şirketlerinin hak ettiği yere yavaş geldiğini kaydetti.

Kamu sigorta şirketleri, Türkiye Varlık Fonu çatısı altında ve Türkiye Sigorta, Türkiye Hayat Emeklilik adı ile birleştiler. Birleşme sebebiyle Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, hem sigorta ve emeklilik hem de Türkiye Sigorta ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Mavi Vatan da Bile Sigorta Faaliyeti Var

Bankacılık dışı finans sektörünü büyütmek istediklerini, bunun da bir bacağının sigorta olduğunu belirten Sönmez, sigortanın stratejik sektör olarak ele alındığını ifade ederek, “Türkiye’nin lider sigorta şirketi olarak başladığımız yolda öncelikle bölgesel lider olmak istiyoruz. Etrafımızda sigortaya dönük alan var, bunun Tuna-1 ile ilk örneğini verdik. Mavi Vatan dediğimiz yerde de sigorta faaliyetleri var, buradan gelir ve kaynak yaratabilirsiniz. Bugün etrafımızda gelişmekte olan ülkelerin sigorta ihtiyaçlarında yer alabiliriz, onların risklerini yazabiliriz ve kendi kendini katlayan tasarruflara ulaşabiliriz. Bölgemizde bazı ülkeler yeniden yapılanma sürecine girecekler. Bu anlamda Türk müteahhitlik sektörü, lojistik sektörü, şirketlerimizin orada yaptıkları işleri sigortalamak durumundayız. Bu da bir ölçek gerekiyor. Buna dönük faaliyetlere başladık” dedi.

Pazar Yapısı Sağlıklı Değil

Zafer Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Varlık Fonu olarak şöyle baktık. Devletin sigorta sektörünü derinleştirdiği ve daha rekabetçi hale getirdiği yapıdan bahsediyoruz. Sektörün yarısını 30’dan fazla şirket paylaşıyor. Bu dünyanın hiçbir yerinde sağlıklı pazar yapısı değil. Finansal sektörde büyük sayılar kuralı var. Yani ölçek ekonomisi oluşturmanız gerekiyor. Biz de bu anlamda bu birleşmeleri başlattık. Yola yeni çıkıyoruz, yolun başındayız. 3-5 yıl sonra bölgenin, hatta İstanbul Finans Merkezi projemiz ile birlikte yürüyen bir yapı olduğunu düşünün, yaratılacak sinerji ile bölgesel, sonrada küresel anlamda ciddi ses getiren yapı olmasını bekliyoruz. Bu anlamda hem kamu bankalarına sahipliğimizi hem de sigorta şirketinde sahipliğimizi aynı potada değerlendirerek varlık fonu ve kamunun sinerjilerini buna koyarak bölgesel ve küresel işlere de bizde varız demek istiyoruz.”

Türkiye Sigortayı Bankaların İştiraki Olmaktan Çıkardık

Zafer Sönmez, sigorta şirketlerinin genelde bankaların iştirakleri olarak kurulduğunu ifade ederek, “Bu da şöyle bir sonuç yaratıyor; bankalarımız o kadar büyük yapılarla uğraşıyorlar ki, sigorta şirketleri genelde hak ettiği yere biraz yavaş geldi” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz öncelikle şunu yaptık. Türkiye Sigortayı bankaların iştiraki olmaktan çıkardık, stratejik bir sahipliğin altına koyduk. Asıl önemlisi topladığınız havuzu ne yapacaksınız sorusu olmalı. Sigorta şirketleri dünyada çok büyük sermaye yatırımcısıdır. Şu an bizim sektörümüzde gerçekleşemiyor. Sigorta şirketleri alt yapı olsun, kalkınmaya yönelik yatırımlar olsun aslında en ucuz maliyetli fonlama sigorta şirketlerinden gelir. Bugün Türkiye’de bazı yabancı sigorta şirketlerinin sahiplerinin sermaye yatırımlarına hepimiz şaşabiliriz. Türkiye Sigorta ile önemli bir şekilde sermaye yatırımlarının arttığını göreceksiniz. İşin bir sigortacılık faaliyeti var, birde toplanan havuzdan yapılacak sermaye yatırımları var.”

İslami Sigortada Bölgesel Güç Yaratabiliriz

Zafer Sönmez, İslami sigortacılığın önemli olduğuna da değinerek, “Türkiye’de yüzde 25-30 bankacılık tarafından tam olarak değerlendirilemeyen müşteri potansiyeli var. Bu kesimin taleplerine yönelik sigorta ürünlerini de artık piyasaya güçlü şekilde koymamız gerekiyor. Bu anlamda bölgesel güç de yaratabiliriz” dedi.