Valelere düzenleme geliyor, sigorta zorunlu olacak

0
İçişleri Bakanlığı valelere yönelik düzenlemeye hazırlanıyor. Valelere ve vale işi yapan şirketlere standart getiriliyor. Yeni düzenleme ile işletmeler gerekli tüm özel sigortaları yaptırmak zorunda olacak.

İçişleri Bakanlığı, vale ve değnekçilere yönelik düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Hazırlanan taslak ile vale hizmetlerine standart gelecek. Taslak, hem vale olarak çalışanları hem de valeleri çalıştıran işletme sahiplerini de yakından ilgilendiriyor. Taslakta sigortada yer alıyor.

Taslağa göre, müşteriler araçlarını valeye vermek zorunda bırakılmayacak. Vale olarak çalışanlar hangi işletme için vale hizmeti veriyorsa o işletmeye bağlı çalışacak, başka işletmelere hizmet veremeyecek. Vale hizmeti için standart bir fiyat belirlenecek, bu fiyatın dışında müşteriden hizmet bedeli alınmayacak.

Aracın Tesliminde Fiş Zorunlu Olacak

Valeler, araçları istedikleri yerlere park edemeyecek, istedikleri alanları park olarak kullanamayacak, halkın kullanımına açık olan yerlere valeler araç park edemeyecek. Valenin bağlı olduğu işletme sahibi ya kendi alanında ya da kiralayacağı başka bir alanda araçlar park edilebilecek.

Yapılacak düzenleme ile valenin bağlı çalıştığı işletme müşterilere araç teslim fişi verecek ve bu fişte aracın teslimine yönelik tüm detaylar yer alacak. Müşteriler, araçlarını bu fişle teslim alacak.

Sigorta Poliçesi Sözleşmeye Eklenecek

Bu aşamada işletmeler gerekli tüm özel sigortaları yaptırmak zorunda olacak. Eğer vale hizmeti veren şirketse, gerekli sigortaları yaptırıp, sigorta poliçelerini hizmet verdiği işletmeyle aralarında yapacakları resmi sözleşme ekinde sunacak.

Vale hizmeti veren işletme ve işyerleri, verdikleri hizmet sırasında araçlarda oluşabilecek her türlü hasar ve zararı, trafik cezalarını karşılayacak.

Yeni düzenleme ile vale olacak kişilere de belirli standartlar getirilecek. Aynı şekilde vale hizmeti verecek işletmelere de standartlar getirilecek. Herkes vale olarak çalışamayacağı gibi, her şirket de vale şirketi olarak hizmet veremeyecek.

Bugün de Sigorta Var Ama Uygulanmıyor

Peki, bugün için, valeye teslim edilen araçlarda sigorta nasıl işliyor? Valenin kullandığı araçta hasar meydana gelirse bu hasar sigortadan karşılanıyor mu; karşılanıyorsa hangi sigortadan karşılanıyor? Sigortagazetesi olarak araştırdık…

Özellikle büyük şehirlerde restoran, alışveriş merkezi, dükkanların neredeyse hemen hepsinin önünde vale ya da bir başka adıyla değnekçi bulunuyor. Bu kişiler kimlerdir, araç kullanmaya yetkili midir, cezası var mıdır; bilinmeden araçlar teslim ediliyor. Hal böyle olunca da araçlar ya hasar görüyor ya da vale denilen kişiler ile müşteriler arasında, bazı durumlarda yaralanmalara kadar varan tartışmalar yaşanıyor.

İşin sigorta boyutuna gelince… Trafik kanununa göre valelerin bağlı olduğu şirketler, kendilerine teslim edilen araçlarda meydana gelecek zararlara karşı özel sigorta yaptırmak zorunda. Sigortanın adı da ‘mali sorumluluk sigortası’. Eğer vale araca zarar verir ya da araçla kaza yaparsa zarar işte bu mali sorumluluk sigortasından karşılanıyor.

Eğer sorumluluk sigortası yoksa aracı zarar gören vatandaş, tüm zararını araç sahibi olduğu için otoparkın çalıştığı vale şirketinden ya da o valeyi kapıya koyan işletme sahibinden talep etme hakkına sahip. Maalesef ne vale şirketleri bu sigortayı yaptırıyor ne de vale şirketleri ile anlaşan restoran, dükkan gibi işyerleri bu sigortayı soruyor, sorguluyor.

Fiş Yoksa Sigorta Zararı Karşılamaz

Kimileri, ‘aracın trafik sigortası karşılamaz mı?’ diye sorabilir. Karşılamaz, çünkü trafik sigortası üçüncü şahıslara vereceğiniz zararı karşılıyor; valenin, sizin aracınıza vereceği zararı karşılamaz.

Peki, ya araç kaskolu ise… Burada da işin püf noktası var. Eğer tüketici aracı valeye teslim eder, karşılığında da herhangi bir fiş ya da belge almazsa ve valede aracı kaçırırsa kasko sigortası tazminat ödemek istemeyebilir. Eğer öderse de tazminatı vale şirketine ya da valenin bağlı olduğu işletmeye rücu edip, talep edebilir.

Yeni yapılacak düzenleme bugüne kadar valeler ile araç sahipleri arasında yaşanan sorunları giderecektir. Sigorta zorunlu tutulacağı için sigorta konusunda yaşanan anlaşmazlıklar da bitecektir. Daha da önemlisi, artık vale veya değnekçi işine bir standart gelecek, herkes valelik yapamayacak, her önüne gelen yanına üç-beş kişi alıp vale şirketi olarak kurulamayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin